Eğitim

Köpeklerde Egzersizin Önemi

Eminim köpek besleyenlerin %50′si bunu yanlış yapıyordur. Önce yemek mi yedirip egzersize çıkartmalı, yoksa önce egzersize çıkartıp yemek mi yedirmeli? Peki tuvalet? Tuvalete mi önce gitmeli yoksa yemeğini mi önce yemeli? Şimdi bu sorulara açıklık getirelim.

Hayvanınızın da doya doya yemek yemesini istiyorsanız önce tuvalete çıkartın. Yemeğini yedikten sonra tuvalete çıkartın. Ancak bu dediğimi sabah kahvaltısında uygulayın. Yani şöyle diyeyim size; sabah uyandığınız zaman ilk işiniz köpeğinizi tuvalete götürmek olsun. Tuvaleti bittiği zaman getirin ve o zaman yemeğini verin.

Ama önce tuvalete çıkartıp, sonra yemek yedirirsem yemekten sonra tekrar tuvaleti gelmez mi? Hayır gelmez. Köpeğiniz zaten kakasını yaparken bir önce ki öğününü çıkartır. Hemde köpeğiniz yemek yedikten sonra zaten direk kakaya çıkardığınız zaman o öğünün değildir. Köpeğinizin o yemeği öğütüp kaka haline getirmesi için üstünden bir kaç saat geçmesi gerekir.

Şimdi gelelim egzersize. Eğer köpeğinizi iki öğün besliyorsanız bu yazının devamını okuyun. Egzersiz saatimiz mi geldi? O halde ilk önce egzersizini yaptırın. Çünkü tok bir köpek egzersizde %100 verim alamaz ve bazı hastalıkları kapabilir. Üstelik büyük ırk köpeklerde bu tür problemler daha çoktur. O nedenle egzersizi aç karına yaptırmalısınız. Egzersiz bittiği zaman zaten çiş ve kakasını yapacaktır. Eve aldığınız zaman ise o zaman yemeğini

verin. Çünkü egzersizden sonra iştahı daha çok yerine gelmiştir ve daha çok yer. Son tuvalet ihtiyacını ise siz yatmadan hemen önce çıkarırsanız sabaha kadar rahat etmiş olursunuz.

Bu egzersizlerde köpeğinize eğitim veriyor olabilirsiniz. Egzersizlerde, daha doğrusu eğitimlerde köpeğiniz aç olması çok önemlidir. Çünkü, eğitimlerde köpeğinize ödül vereceğiniz için köpeğiniz o ödülü sabırsızlıkla bekleyecek ve komutları yapmaya çalışacaktır. Ancak köpeğiniz tok ise bu ödülü pek dikkate almayacak ve eğitiminiz verimsiz geçecektir. Ayrıca yukarıda da belirttiğimiz gibi, tok karınla köpeklerin koşturulması, daha doğrusu egzersiz yaptırılması midede kalıcı sorunlara yol açabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Murat KUMPAS

Haus of Rottweiler Türkiye petshop değildir. Biz önce köpeklerimizin sağlığı ve köpeklerimizi Federasyon (kif.org.tr) ve FCI ırk standartına (güzellik yarışmalarına) hazırlıyoruz. Federasyona kayıtlı yetiştirici olduğumuz için bizi takip eden dostlarımıza örnek olmamız gerektiğinden, bu sorumluluğu kendimizde hissediyoruz. Bütün sosyal medya hesaplarımızda bizi takip eden dostlarımıza özellikle yeni köpek sevdasına yakalanmış acemi dostlarımıza köpek bakımı, köpeğe nasıl davranması gerektiği, nasıl beslenmesi gerektiği, eğitimin püf noktalarını elimizden geldiği dilimizin döndüğü kadarıyla anlatmaya çalışıyoruz. Bizim diğer çiftliklerden farkımız; çoğunluğu satış odaklı çalışıyor (petshop gibi)iken, biz ise size hizmet vermeye çalışıyoruz. Sizler bizden yavru aldığınızda bu sorumluluğu kaldıracak bilgiye sahip olmanızı istiyor, bu konuda yardımcı oluyoruz. Ve bizden sahiplendiğiniz yavrulara bakmaya hazır bireyler haline gelmenizde gerekli desteği veriyoruz. Bizim için çiftliğimizde ki köpeklerimizin sağlığı kadar sahiplendirdiğimiz evlatların sağlığı da önemlidir. Bizden yavru sahiplenen dostlarımız için özel WhatsApp grubumuz mevcut online yardım alabiliyor ve birlikte evlatları büyütüyoruz.. “Rottweiler Türkiye Ailesi her zaman bir ayrıcalıktır.” Bunu bize katıldığınız da fark edeceksiniz..

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün