Beslenme

Barf Diyeti

BARF, Biologically Appropriate Row Food (Biyolojik olarak uygun çiğ besin) nin kısa adıdır. Aynı zamanda Bones And Raw Food (kemik ve çiğ besin) in kısaltılmışıdır. Yaşayan her canlının biyolojik olarak uygun bir beslenme düzenine ihtiyacı vardır. Düşünecek olursanız,yeryüzündeki hiç bir hayvan pişmiş besinler yemek üzere evrimleşmemiştir. Bu yüzünden çiğ besin diyeti hayvanlarımız için en uygun biyolojik diyettir.

Kedi ve köpeklerin kuru mama yerine taze sebze, meyve, çiğ et, sakatat ve kemikle beslenmesi gerektiği esasına dayanan “Barf diyeti” son 2-3 yıldır Amerika ve Avrupa’da giderek yaygınlaşıyor. Barf, yurtdışında öyle yaygın ki evlere servis yapan özel firmalar bile kurulmuş durumda. Türkiye’de de internet aracılığıyla duyulmaya başlayan bu beslenme türü hayvan severlerin ilgisini çekmeye başladı.

Yaşayan her organizma doğru çalışabilmek için uygun besinleri almalıdır. Organizmanın doğasına aykırı beslenme,doğru çalışmasını engelleyecektir. Paketlenmiş kuru yada ıslak mamaların hemen hepsi,koruyucu maddeler, katkı maddeleri ve renkledirici maddelerle hazırlanır ve bir takım ısı işlemlerinden geçirilir. Doğal yapıları ve tazelikleri bozulmuş bu mamalar hayvanınız için uygun biyolojik diyet olmaktan çok uzaktırlar.

Biyolojik olarak uygun olan BARF diyetinin, vahşi doğada yaşamayan ve avlanmayan hayvanlar için nasıl uygun olabileceği tartışma konusu yaratmıştır. BARF dieti evlerimizde, bahçelerimizde bizlerle yaşayan ve doğal olarak hiç avlanmamış hayvanlarımızın, elbette kendi başlarına bıraklıp avlanarak beslenmelerini öğütlemez. Bunun yerine, hayvanlarımız için en doğal beslenme şeklini kendimiz yaratabiliriz. Yani hayvanlarımızın atalarının beslenme şekli olan çiğ besin alımını taklit edebiliriz. Bunun en iyi örneği onlarca yıldır Amerika ve Avrupanın modern hayvanat bahçelerinde sergilenen uygulamadır. Bu hayvanat bahçelerinde yaşayan ve vahşi doğada hiç bulunmamış hayvanlar biyolojilerine uygun çiğ besinlerle beslenmektedirler ve bu yöntem bütün saygın zoolojistler tarafından kabul görmüş ve uygulanmıştır. Bu sayede hayvanların sağlıkları, psikolojileri maksimum düzeyde tutulmuştur. Bu tez sadece hayvanat bahçelerinde yaşayan vahşi hayvanlar için değil evlerimizde bizlerle yaşayan kedi ve köpekler için de geçerlidir. Hayvanat bahçelerinde yaşayan pek çok evcil kedi köpek ve kuş türleri aynı çiğ diyetle beslenirler.

BARF dieti, çiğ et, kemik, çeşitli sakatat, çeşitli yağlar, kas dokusu ve sebzenin uygun miktarlarda karışımından ibarettir. Pişmiş yiyecek yemek üzere evrimleşmemiş hayvanlarımızı, aslına en uygun şekilde beslemenin tek yolu budur.

BARF diyetinde kullanılan yiyecekler dünyanın pek çok yerinde derin dondurma yöntemiyle hazır olarak satılmaktadır. Biraz uğraşmayı göze alarak aynı diyeti evde hazırlamakta mümkündür. Eğer hazırlayacak vaktiniz yok ise hazır Barf mamalarda satılmaktadır. (http://www.barf.com.tr)

Barf diyeti çiğ besin tüketimi üzerine kuruludur. Çiğ besinlerin hayvanlara zararlı olduğu görüşü tamamıyla yanlıştır ve bu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Çiğ etin hayvanlara zarar verebileceği söylensede çiğ ette hayvanların sağlıklı yaşamak için ihtiyaç duyduğu enzimler bulunur. Bu enzimler ısıtma işlemi geçirdiklerinde kaybolurlar.

Daha Besleyici

Barf diyetinin hayvan sağlığına etkileri konusunda uzmanlar genelde olumlu yaklaşıyor. Hayvanın ömrünü uzatıyor, bağışıklığı arttırıyor. Konserve ya da kuru mamalar, bir dönem sonra hayvanda birikim yapıyor. Çünkü hepsinde çok miktarda katkı maddesi var. Çiğ besin tüketimi üzerine kurulu olan Barf diyetiyle ilgili hayvan sahiplerinin tek dikkat etmesi gereken noktanın hayvanların parazit tedavilerinin daha sıklaştırılması. Çiğ besinlerin hayvana hiçbir zararı yoktur. Bu bilimsel olarak da kanıtlanmış durumda. Ayrıca hayvana çiğ et verilince saldırgan olur gibi şeyler de tamamen batıl inanç. Hayvanlar da çok severek yiyorlar. Hepsi taze olduğu için daha aromatik oluyor. Pişmediği için besleyiciliği daha iyi oluyor. Mesela kemik, kaynattığınız zaman hem besleyiciliğini yitiriyor, hem de sertleşip mide bağırsak mukozasını çizebiliyor.

BARF Diyeti Yağ Kaynakları

Ayçiçek yağı
Zeytin Yağı
Balık Yağı
Tohum yağları ( bu yağlar mutlaka buzdolabında saklanmalıdır. )

BARF Dyieti Kalsiyum Kaynakları

Kemik
Yumurta kabuğu
Barf diyetinin kemikli etleri tercih etmesinin sebebi kemiklerin bol miktarda kalsiyum ve fosfor içermesidir. Kemiksiz etleri vermeyi tercih ettiğiniz zaman bunun yanında bol miktarda çiğ kemikle takviye yapmalısınız. Ayrıca parçalanmış yumurta kabukları da kalsiyum açısından zengindir.

BARF Diyeti Protein Kaynakları

Çiğ tavuk, hindi eti
Çiğ dana, koyun ,kuzu eti
Çiğ taze balık
Az miktarda (haftada 1 kez) sakatat
Yoğurt
Süt
Yumurta

BARF Diyeti Vitamin & Mineral Kaynakları

Sebzeler (ıspanak, brokoli, havuç, sarımsak ve diğer mevsim sebzeleri)
Meyveler(elma, armut, böğürtlen, muz, avokado, şeftali)
Sarımsak : Sarımsak Barf diyetinde önemli bir yer tutar. Enfeksiyonlara karşı antibiyotik görevi yapar. İç ve dış parazitlere karşı korur. Mide ve bağırsak solucanı oluşmasını engeller. Kanser oluşumunu önler.
Elma Sirkesi : Elma Sirkesi de Barf diyetinin vazgeçilmezlerindendir. Midedeki asit oranını dengeler,sindirime ve besin emilimine yardımcı olur. Mide gazını önler ve bağırsak kokusunu azaltır. İdrar yolu enfeksiyonlarını engeller. Her 30 kilo için bir sofra kaşığı sirke,yemeklere yada suya karıştırılmalıdır.

Sebze ve Meyveler

Hazırlayacağınız her sebze yemeğinin içine bir miktar sarımsak koyun. 25 kg bir köpek için her gün bir diş sarımsak yeterli olacaktır. Sarımsak parazitlerle savaşmada antibiyotik görevi yapar. Ayrıca her yemeğe elma sirkesi ekleyin. Her 30 kilo için bir sofra kaşığı sirke yeterlidir. Meyveleri ve sebzeleri mevsim sebze ve meyvelerinden seçin. Meyve olarak elma kullandığınızda çekirdeklerini çıkarın çekirdekleri zararlıdır. Kullandığınız sebzelerin iyi yıkanmış olmasına dikkat edin.

Kullanmayı tercih ettiğiniz sebze ve meyveleri püre haline getirin .Ispanak, brokoli ve havuç mutlaka kullanılmalıdır. Kereviz , kabak, bal kabağı da kullanabilirsiniz..( Kereviz saplarınıda diyette kullanabilirsiniz oldukça paydalıdır.) Bunlara mevsim sebzeleri  ekleyebilirsiniz  Çok koyu bir karışım elde edersiniz biraz su ekleyebilirsiniz. Sebze ve meyveleri püre haline getirmeniz şarttır çünkü bu hayvanın sindirimi için gereklidir.

Elde ettiğiniz karışımın içine bir yada iki yumurta ekleyin. Yumurtaları kabuklarıyla birlikte kullanabilirsiniz. Yumurta kabukları kalsiyum açısından zengindir. Sebze karışımlarınıza bir miktar elma sirkesi, balık yağı yada bitkisel yağlardan katmalısınız. Yağın miktarı bir öğün için bir yada iki çay kaşığı olabilir. Bu miktar yeterlidir.

Sebze yemeğini köpeğinize tek başına verebilirsiniz yada et yemeğiyle birlikte yedirebilirsiniz.Bu uygulayacağınız diyete bağlıdır. Et ve sebze yemeklerini bir arada vermek isterseniz sebzenin içine yumurta karıştırmayın. Haftanın 3 günü sebze diğer günlerde et verebilirsiniz. Bu karışımları her öğün hazırlamak zor olabilir. Bu durumda fazla hazırlayıp derin dondurucuda saklayabilir ve öğünlerde çözdürerek kullanabilirsiniz. Bu tamamen güvenlidir.

ET & KEMİK YEMEKLERİ

Barf diyetine ilk başladığınızda en uygun et tavuk yada hindi boynu olacaktır. Bu etlerde kemik ve et oranı hemen hemen yarı yarıyadır. Haftanın 2 yada 3 günü beyaz et kırmızı kemikli etlerle  değiştirilebilir. Tavuk yada hindi butu kullanılabilir. Tavuk kemiğinin köpeklere zararlı olabileceği bilinmektedir. Ama bu yalnızca pişirilmiş kemikler için geçerlidir. Pişmemiş tavuk kemikleri kolay yenebilir haldedirler. Sakatat Barf diyetinin vazgeçilmezlerindendir.

Haftada bir kaç gün küçük porsiyonlar olarak kullanılmalıdır. Tavuk yada dana yürek ,böbrek, ciğer kullanılabilir. Yukarıd

akiler barf diyetinin en temel uygulamalarıdır. Değişik ırklardan,farklı yaş ve ağırlıklarda köpeğin ihtiyaçları da farklı olacağından Barf yemeklerini ona göre hazırlamalısınız.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Murat KUMPAS

Haus of Rottweiler Türkiye petshop değildir. Biz önce köpeklerimizin sağlığı ve köpeklerimizi Federasyon (kif.org.tr) ve FCI ırk standartına (güzellik yarışmalarına) hazırlıyoruz. Federasyona kayıtlı yetiştirici olduğumuz için bizi takip eden dostlarımıza örnek olmamız gerektiğinden, bu sorumluluğu kendimizde hissediyoruz. Bütün sosyal medya hesaplarımızda bizi takip eden dostlarımıza özellikle yeni köpek sevdasına yakalanmış acemi dostlarımıza köpek bakımı, köpeğe nasıl davranması gerektiği, nasıl beslenmesi gerektiği, eğitimin püf noktalarını elimizden geldiği dilimizin döndüğü kadarıyla anlatmaya çalışıyoruz. Bizim diğer çiftliklerden farkımız; çoğunluğu satış odaklı çalışıyor (petshop gibi)iken, biz ise size hizmet vermeye çalışıyoruz. Sizler bizden yavru aldığınızda bu sorumluluğu kaldıracak bilgiye sahip olmanızı istiyor, bu konuda yardımcı oluyoruz. Ve bizden sahiplendiğiniz yavrulara bakmaya hazır bireyler haline gelmenizde gerekli desteği veriyoruz. Bizim için çiftliğimizde ki köpeklerimizin sağlığı kadar sahiplendirdiğimiz evlatların sağlığı da önemlidir. Bizden yavru sahiplenen dostlarımız için özel WhatsApp grubumuz mevcut online yardım alabiliyor ve birlikte evlatları büyütüyoruz.. “Rottweiler Türkiye Ailesi her zaman bir ayrıcalıktır.” Bunu bize katıldığınız da fark edeceksiniz..

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün