Bakım

Pati ve Tırnak Bakımı

Tırnakların nasıl kesileceği bazen kafa karıştırıcı ve bazen de zor bir hal alabilir. Köpeğiniz yavruyken başlayan tırnak kesimleri onun bu ise alışmasını sağlar. Bazı köpekler tırnaklarının kesilmesinden çok korkarlar ancak erken yaşlarda başlayan tırnak kesimleri bu korkuyu azaltmaktadır.

Her tırnağın orta kısmında canlı doku denilen, damar ve sinirleri içeren bir oluşum vardır. Beyaz tırnaklı hayvanlarda bu doku gözle görülebilmekte ve tırnak kesiminin kolayca uygulanmasına imkan vermektedir. Ancak siyah tırnaklar bu dokunun görülmesine izin vermemektedir.

Tırnak kesiminde bu iş için özel olarak tasarlanmış tırnak makasları kullanılmaktadır. Bunlar çok çeşitlidir ve veteriner kliniklerinde veya pet shoplarda bulabilirsiniz. İnsanlar için kullanılan tırnak makasları kedi ve köpeklere uymamakta, kullanılmamaktadır.

Tırnak makası aldıktan sonra, tırnağın ne kadar kesileceğine karar vermek gerekir. Genel olarak tırnak uzunluğu, ayak parmağının al

tındaki yumuşak doku ile ayni hizada olmalıdır. Bunu ayarlamak için tırnak makasını ayak altındaki yumuşak dokuyla ayni hizada tutup tırnağı tırnak makasının içine alıp kesmelisiniz.

Bu teknik dışında yapılan uygulamalarla canlı dokuyu da kesebilirsiniz ve bu tırnakta kanamaya yol açar. Tırnak kanamasıyla karşılaşılan durumlarda kullanılabilecek birçok preparat mevcuttur. Bunlardan en çok kullanılanı gümüş nitrat içerenidir. Bundan sonuç alınamaz ise 15dk lık hafif bir bandaj uygulanabilir. Eğer bundan da sonuç alınamaz ise veterinerinize danışmanız gerekmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Murat KUMPAS

Haus of Rottweiler Türkiye petshop değildir. Biz önce köpeklerimizin sağlığı ve köpeklerimizi Federasyon (kif.org.tr) ve FCI ırk standartına (güzellik yarışmalarına) hazırlıyoruz. Federasyona kayıtlı yetiştirici olduğumuz için bizi takip eden dostlarımıza örnek olmamız gerektiğinden, bu sorumluluğu kendimizde hissediyoruz. Bütün sosyal medya hesaplarımızda bizi takip eden dostlarımıza özellikle yeni köpek sevdasına yakalanmış acemi dostlarımıza köpek bakımı, köpeğe nasıl davranması gerektiği, nasıl beslenmesi gerektiği, eğitimin püf noktalarını elimizden geldiği dilimizin döndüğü kadarıyla anlatmaya çalışıyoruz. Bizim diğer çiftliklerden farkımız; çoğunluğu satış odaklı çalışıyor (petshop gibi)iken, biz ise size hizmet vermeye çalışıyoruz. Sizler bizden yavru aldığınızda bu sorumluluğu kaldıracak bilgiye sahip olmanızı istiyor, bu konuda yardımcı oluyoruz. Ve bizden sahiplendiğiniz yavrulara bakmaya hazır bireyler haline gelmenizde gerekli desteği veriyoruz. Bizim için çiftliğimizde ki köpeklerimizin sağlığı kadar sahiplendirdiğimiz evlatların sağlığı da önemlidir. Bizden yavru sahiplenen dostlarımız için özel WhatsApp grubumuz mevcut online yardım alabiliyor ve birlikte evlatları büyütüyoruz.. “Rottweiler Türkiye Ailesi her zaman bir ayrıcalıktır.” Bunu bize katıldığınız da fark edeceksiniz..

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün