Sağlık

Leishmania

Hastalık phlebotomus türü keneler, tatarcık ve kum pireleri gibi kan emen sinekler ile bulaşmaktadır.

Kronik ve genellikle ölümcül seyreden leishmaniasis, insan, köpek ve rodentlerin protozoal bir hastalığıdır. Hastalığın insanlara geçen bir zoonoz hastalık olması sebebiyle önemi fazladır.

Leishmaniasis, kutanöz (deri) ve viseral (organ) olmak üzere iki formda seyreder. Köpeklerde hastalığı meydana getiren etkenler daha çok L. Canis ve L. Tropica’ dır. Hastalık kan emen sineklerin vasıtasıyla taşınır. Köpeklerde inkubasyon periyodu aylar ya da yıllar sürebilir.

Viseral leishmaniasis köpeklerde kronik kilo kaybı, iştahsızlık, periferal lenfadenopati, keratokonjuktivitis, kaslarda zayıflama ve güçsüzlük, aralıklı ateş ve anemi, hiperproteinemi hepatomegali ve splenomegali ile karakterize ilerleyici sistemik bir hastalıktır. Daha sonraları pıhtılaşma bozukluklarına bağlı olarak epistaksis, kronik renal bozukluklara, şiddetli ülserasyonlar gelişmesine ve nasal depigmentasyon oluşumuna neden olabilmektedir.

L. tropica ile infekte köpeklerde gözlenen kutanöz formda ise deride aylarca devam eden ağrılı ülser ve nodüller, pul pul dökülme, peri okuler alopesi ve kabuklarla karakterize dermat

itis şeklinde lezyonlar görülür.

Teşhis; anemnez, klinik muayene, indirekt immunofluresan testi ve etkenin kemik iliği, dalak, lenf yumrusu yada deri biyopsisinde görülmesiyle konur.

Daha çok Viseral formu köpeklerde sık görülen bu paraziter hastalıkta tedavi süreci sıkıntılı ve zor olmasına rağmen zamanında müdahale ve uygun tedavi ile kurtarılan vakalar mevcuttur.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Murat KUMPAS

Haus of Rottweiler Türkiye petshop değildir. Biz önce köpeklerimizin sağlığı ve köpeklerimizi Federasyon (kif.org.tr) ve FCI ırk standartına (güzellik yarışmalarına) hazırlıyoruz. Federasyona kayıtlı yetiştirici olduğumuz için bizi takip eden dostlarımıza örnek olmamız gerektiğinden, bu sorumluluğu kendimizde hissediyoruz. Bütün sosyal medya hesaplarımızda bizi takip eden dostlarımıza özellikle yeni köpek sevdasına yakalanmış acemi dostlarımıza köpek bakımı, köpeğe nasıl davranması gerektiği, nasıl beslenmesi gerektiği, eğitimin püf noktalarını elimizden geldiği dilimizin döndüğü kadarıyla anlatmaya çalışıyoruz. Bizim diğer çiftliklerden farkımız; çoğunluğu satış odaklı çalışıyor (petshop gibi)iken, biz ise size hizmet vermeye çalışıyoruz. Sizler bizden yavru aldığınızda bu sorumluluğu kaldıracak bilgiye sahip olmanızı istiyor, bu konuda yardımcı oluyoruz. Ve bizden sahiplendiğiniz yavrulara bakmaya hazır bireyler haline gelmenizde gerekli desteği veriyoruz. Bizim için çiftliğimizde ki köpeklerimizin sağlığı kadar sahiplendirdiğimiz evlatların sağlığı da önemlidir. Bizden yavru sahiplenen dostlarımız için özel WhatsApp grubumuz mevcut online yardım alabiliyor ve birlikte evlatları büyütüyoruz.. “Rottweiler Türkiye Ailesi her zaman bir ayrıcalıktır.” Bunu bize katıldığınız da fark edeceksiniz..

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün