Sağlık

Kulak Kepçesinde Kan Toplanması (Othaemotom)

Hastalığın Nedeni Nedir?

Kulak kepçesinin derisi ile kıkırdak arasında kan ve lenf sıvısı toplanmasıdır. Özellikle uzun ve sarkık kulaklı köpeklerde sık görülen hastalığın oluşum nedeni, öncelikle kulak kepçesini etkileyen darbeler ve ezilmelerdir. Ayrıca şiddetli kaşıma, kavga sırasında yaralanma gibi nedenlerle de şekillenebilir.

Hastalığın Gelişimi Nasıldır?
Kulak kepçesi venalarını etkileyen her hangi bir nedene bağlı olarak deri altına kan ve lenf sıvısı toplanır. Genellikle tek taraflı görülmekle birlikte her iki kulakta da şekillenebilir.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Klinik olarak kolay teşhis edilen hastalığın karekteristik belirtisi kulak kepçesinin iç veya dış yüzeyinde (çoğunlukla dış yüzey) gergin bir şişkinliktir. Başlangıçta küçük olan ancak kısa sürede büyüyen bu şişkinlik palpe edildiğinde ağrı tespit edilebilir. Başını sürekli sallamak ve kaşımak ister. Buna bağlı olarak kulak kepçesinde yaralanmalar olabilir.

İlerleyen evrelerde hematom, yoğunlaşmaya bağlı olarak hamur kıvamını alabilir. Hacim artışına bağlı olarak kulak kepçesi ağırlaşır ve aşağıya sarkar. Başını hematomlu kulağın olduğu yöne doğru eğik tuttuğu gözlenir.

Hastalık Hangi Irklarda Görülür?
Tüm köpek ırklarında şekillenebilir. Ancak Cocker, Pointer, Setter, Labrador, Golden Retriever gibi uzun ve sarkık kulaklı ırklarda daha sık görülür.

Hastalığı Hazırlayıcı Faktörler Nelerdi

r ?

Kaşıntılı deri hastalıkları ve kulak hastalıkları, kulağa yapılan enjeksiyonlar veya hatalı puksiyonlar oluşumunu kolaylaştırır.

Sonuç

Genellikle operatif olarak tedavisi yapılır. Ancak nüksetme oranı yüksek olan bir hastalıktır. Bu nedenle tedavisi sırasında kulağını sallamasına engel olacak tüm tedbirler alınmalıdır. Sürekli tekrarlayan durumlarda kulak kafaya bandajla sabitlenerek uzun süre korunmalıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Murat KUMPAS

Haus of Rottweiler Türkiye petshop değildir. Biz önce köpeklerimizin sağlığı ve köpeklerimizi Federasyon (kif.org.tr) ve FCI ırk standartına (güzellik yarışmalarına) hazırlıyoruz. Federasyona kayıtlı yetiştirici olduğumuz için bizi takip eden dostlarımıza örnek olmamız gerektiğinden, bu sorumluluğu kendimizde hissediyoruz. Bütün sosyal medya hesaplarımızda bizi takip eden dostlarımıza özellikle yeni köpek sevdasına yakalanmış acemi dostlarımıza köpek bakımı, köpeğe nasıl davranması gerektiği, nasıl beslenmesi gerektiği, eğitimin püf noktalarını elimizden geldiği dilimizin döndüğü kadarıyla anlatmaya çalışıyoruz. Bizim diğer çiftliklerden farkımız; çoğunluğu satış odaklı çalışıyor (petshop gibi)iken, biz ise size hizmet vermeye çalışıyoruz. Sizler bizden yavru aldığınızda bu sorumluluğu kaldıracak bilgiye sahip olmanızı istiyor, bu konuda yardımcı oluyoruz. Ve bizden sahiplendiğiniz yavrulara bakmaya hazır bireyler haline gelmenizde gerekli desteği veriyoruz. Bizim için çiftliğimizde ki köpeklerimizin sağlığı kadar sahiplendirdiğimiz evlatların sağlığı da önemlidir. Bizden yavru sahiplenen dostlarımız için özel WhatsApp grubumuz mevcut online yardım alabiliyor ve birlikte evlatları büyütüyoruz.. “Rottweiler Türkiye Ailesi her zaman bir ayrıcalıktır.” Bunu bize katıldığınız da fark edeceksiniz..

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün