Genel Bilgiler

Köpekler Hakkında Öğrenmeniz Gereken 10 İlginç Bilgi

Köpekler Hakkında Öğrenmeniz Gereken 10 İlginç Bilgi

Köpekler sadık, sevgi dolu ve arkadaş canlısı hayvanlardır. Ancak iş bu kadarla bitmiyor, onların biz insanlar için ‘süper güç’ sayılabilecek pek çok özelliği de var. Yapılan araştırmalarla sebebi açıklanan pek çok köpek davranışının ve özelliğinin yanında, halen daha kaynağı bilinemeyen gerçekler de bulunuyor.

Bakalım bu ilginç köpek gerçeklerinden 10 tanesi neymiş…

 

#1 Köpekler 2 yaşındaki bir çocuğun zekâsına sahiptir

Köpekler ve çocukların iyi anlaşması bir mucize değil, çünkü onlar aslında aynı dili konuşuyorlar. Daha doğrusu, köpeklerin ve 2 yaşındaki çocukların anlayabildiği kelime ve jest kapasitesi aynı; 250!

 

#2 Köpeklerin zaman duygusu vardır ve gittiğinizde sizi özlerler

Eğer köpeğinizin yemek veya yürüyüş saatlerini bildiğini düşünüyorsanız haklısınız. Köpekler günlük rutin ve alışkanlıkları öğrenirler. Aynı zamanda geçen zamanı kavrama hissine sahiptirler. Konuyla ilgili yapılan çalışmalar, köpeklerin sahiplerinin yanlarında olmadığı zaman diliminin uzunluğuna göre farklı tepkiler verdiğini gösterdi.

 

#3 Köpeklerin bıyıkları karanlıkta ‘görebilmelerini’ sağlar

Bunu bir gece görüşü veya süper güç olarak göstermek mümkün değil tabii. Ancak bıyıklar havadaki en ufak değişikliği bile fark etmeye ve köpeğinizin etraftaki eşyaların büyüklük, şekil ve hızlarını anlamasına yardımcı olur.

 

#4 Köpeğinizi okşayarak kan basıncınızı düşürebilirsiniz

Konuyla ilgili yapılan çalışmalar, insanlar köpekleriyle konuşup onları okşadıkları zaman kan basıncının düştüğünü gösterdi.

 

#5 Köpeklerin koku duyusu insanlardan 10 milyon kat daha iyidir

Köpekler cinslere göre farklılık gösterse de, 125 milyonla 300 milyon arası koku bezine sahiplerdir; insanlardaysa sadece 5 milyon koku bezi bulunur. Ayrıca köpek beyninin kokuyu kontrol eden kısmı insanlarınkinden 40 kat daha büyüktür.

 

#6 Köpekler duygularınızın kokusunu alabilirler

Köpekler insan kokularındaki en ufak değişikliği bile hissedebilir ve böylece sizin nasıl hissettiğinizi anlayabilirler. Bu onların evdeki hasta kişiyi tespit etmesine veya birinin hamile olduğunu anlamasına da yarar.

 

#7 Kokunuzla ayrılık hissiyetesini yatıştırabilirsiniz

Köpeğinize kokunuz sinmiş olduğu bir kıyafetinizi bırakırsanız bu onu rahatlatacaktır ve ayrılık anksiyetesini azaltmaya da yardımcı olacaktır.

 

#8 Basenji cinsi köpekler havlayamaz

Basenji cinsi köpekler havlama özelliğine sahip olmayan tek köpeklerdir. Ancak ulumaya benzer farklı sesler çıkarabilirler.

 

#9 Köpekler kakalarını manyetik alana göre hizalar

Köpeğiniz kakasını yapmadan önce dönüp duruyorsa artık sebebini biliyorsunuz; kakasını dünyanın manyetik alanına göre hizalayarak yapmaya çalışıyor. Ancak bunu yapmalarının sebebi henüz bulunamadı.

 

#1
0 Dalmaçyalı köpekler beyaz doğar

Dalmaçyalı köpek yavruları doğduklarında tamamen beyazdır, ancak kürklerinde büyüdükçe siyah noktalar oluşmaya başlar.

Daha Fazla Göster

Murat KUMPAS

Haus of Rottweiler Türkiye petshop değildir. Biz önce köpeklerimizin sağlığı ve köpeklerimizi Federasyon (kif.org.tr) ve FCI ırk standartına (güzellik yarışmalarına) hazırlıyoruz. Federasyona kayıtlı yetiştirici olduğumuz için bizi takip eden dostlarımıza örnek olmamız gerektiğinden, bu sorumluluğu kendimizde hissediyoruz. Bütün sosyal medya hesaplarımızda bizi takip eden dostlarımıza özellikle yeni köpek sevdasına yakalanmış acemi dostlarımıza köpek bakımı, köpeğe nasıl davranması gerektiği, nasıl beslenmesi gerektiği, eğitimin püf noktalarını elimizden geldiği dilimizin döndüğü kadarıyla anlatmaya çalışıyoruz. Bizim diğer çiftliklerden farkımız; çoğunluğu satış odaklı çalışıyor (petshop gibi)iken, biz ise size hizmet vermeye çalışıyoruz. Sizler bizden yavru aldığınızda bu sorumluluğu kaldıracak bilgiye sahip olmanızı istiyor, bu konuda yardımcı oluyoruz. Ve bizden sahiplendiğiniz yavrulara bakmaya hazır bireyler haline gelmenizde gerekli desteği veriyoruz. Bizim için çiftliğimizde ki köpeklerimizin sağlığı kadar sahiplendirdiğimiz evlatların sağlığı da önemlidir. Bizden yavru sahiplenen dostlarımız için özel WhatsApp grubumuz mevcut online yardım alabiliyor ve birlikte evlatları büyütüyoruz.. “Rottweiler Türkiye Ailesi her zaman bir ayrıcalıktır.” Bunu bize katıldığınız da fark edeceksiniz..

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün