Eğitim

Al Getir Komutunu Öğretmek

Köpeğinizin al ve getir (gidip getirmesini) komutunu öğretmek gerçekten çok güzel bir harekettir. Ayrıca bu hareket köpeğinizle oynamanız için bir alternatif olmakla birlikte köpeğiniz ile aranızdaki bağı güçlendirmek için de mükemmel bir yoldur.

Birçok köpek, topları kovalamayı ve ardından onu size getirmeyi çok sever fakat bazı köpeklere ise bu davranışı tatmin edici bir seviyeye getirmek için rehberlik etmek gerekir. İlk başta bu size çok normal gelecek fakat köpeğinizle oyun oynamaya başladığınızda çok eğlenceli olacağını göreceksiniz.

Köpeğinizin doğru bir şekilde gidip getirmesini öğretmek birkaç adımda mümkündür. Size anlatacağım adımlar, köpeğinize nesnelere merakını arttıracak ve gidip alıp ayağınızın önüne kadar getirmesini sağlayacaktır.

Şimdi bu adımlara geçelim. Al ve Getir komutunu (gidip getirme davranışını) adım adım uygulayacağız. Basitten başlayarak yavaş yavaş köpeğinizin öğrenirken yaptığı başarıların üzerine inşa ederek devam edeceğiz. Bu sizin için, yeni davranışı öğretmek için en iyi yol olacaktır.

Adım 1

Eğlenceli bir oyun olarak işe koyulmamız gerekir. Dikkat dağıtıcı bir şey olmayan bir oda içinde köpeğiniz ile yere oturun. Bir elinize gıcırtılı bir ses çıkaran oyuncak diğer elinize ise köpeğiniz için ikram edebileceğiniz lezzetli yiyecekler alın (ödül maması gibi). Köpeğiniz için ideal olan oyuncak, gösterdiğiniz zaman ilgisini çekebilecek bir oyuncak olmalıdır. Daha sonra (burası önemli) oyuncağı elinizin ulaşabileceği bir uzaklığa doğru atın ve köpeğinizin oyuncağın üzerine doğru atlamasına izin verin, engellemeyin. (Eğer gerekirse köpeğinizin atlaması için onu teşvik edin, cesaretlendirin.)

Köpeğiniz oyuncağı yakaladığı zaman ona doğru uzanıp ağzından oyuncağı “iyi köpek” diyerek yavaş yavaş almanız gerekir. Eğer köpeğiniz oyuncağı size vermemeye çalışırsa ödül maması ile rüşvet verin. Ödül mamasını köpeğinizin burnunun üzerinde tutun ve köpeğinizin oyuncağı ağzından düşürmesini bekleyin. Oyuncak ağzından düştüğünde ise burnunun üzerine doğru tuttuğunuz ödül mamasını hemen verin. Günde en az iki kere 5 dakikalık süre ile bu oyunu oynayın. Bu köpeğinizin al ve getir davranışını geliştirmeye yönelik ilk adımdır.

Adım 2

Şimdi adım 1 de oynadığımız oyuna devam edeceğiz ve yanında bırakma kelimesini ekleyip veya ipucu katıp egzersiz yapacağız. Köpeğinizin ağzından oyuncağı aldığınızda veya köpeğiniz oyuncağı yere bıraktığı anda onu ödüllendirmelisiniz ve ödüllendirirken iyi köpek gibi ipucu kelimeler söyleyin. Bu işlemi birçok kez tekrarlamalısınız.

Böylelikle köpeğinizin zihninde oyuncağı yere bırakma davranışı ve iyi köpek,cici köpek gibi kelimeleri söyleyerek de bir ipucu verip kelime ile davranış arasında bir ilişki oluşturmaya çalışmış oluyoruz.

Çok fazla egzersizden sonra ve egzersizlere ödül maması ile takviye yapıp egzersizleri güçlendirdikten sonra köpeğinizin ağzından oyuncağı yakalamaya çalışmazsınız ve söylediğiniz ipucu kelime ile zaten köpeğiniz size oyuncağı verecektir. Şimdi ise getir davranışını bu hareketlerin üzerine inşa etmeye çalışacağız.

Adım 3

Şimdi ise elinizin uzanacağı şekilde oyuncağı atmak için belirlediğiniz mesafeyi (geri getirme mesafesi) yavaş bir şekilde arttırabiliriz. Oyuncağı kendinizden birkaç metre uzağa atarak başlayabilirsiniz. Köpeğiniz tekrardan oyuncağın üzerine atlayıp sizden ödül mamasını almak için yanınıza oyuncağı getirecektir. Ve getirdiğinde ise ona bırakması için söylediğiniz ipucu kelimeyi söylemeye başlayın (iyi köpek, cici köpek vs). Siz ipucu kelimeyi söylediğinizde köpeğinizin her başarılı davranışı için ona ödül mamasını verin. Bu işlemi çok kez tekrar ediniz.

Önemli: Köpeğiniz herhangi bir egzersizde size oyuncağı getirmez ise sakın köpeğinize bağırmayın veya üzerine gitmeyin. Sadece sabırla size geri getirene kadar bekleyin. (Getirdiğinde de ödül mamasını verin.) Köpeğiniz size oyuna devam etmek için bir yerden sonra sürekli geri getirecektir. Köpeğiniz olur da oyuncağı geri getirmez ise tekrar tekrar sabırla deneyin. Daha basite tekrardan dönün adım 1’den başlayın.

Adım 4

Egzersizlere durmadan devam edin. Çünkü tekrarlar ve ödül mamaları ile yapılan takviyeler al ve getir davranışının anahtarlarıdır. Artık köpeğiniz ile  farklı odalarda aynı egzersizleri yapabilirsiniz. Farklı odalarda (köpeğinizin ilgisini çekebilecek bir sürü eşyanın olduğu odalar) tekrardan kısa mesafeden başlayarak ve mesafeyi git gide arttırarak oyuncağı atıp egzersizlere devam etmelisiniz. Egzersizlerde artık oyuncağı değiştirebilir ve onun yerine dışarıda parklarda oynamanız için topu tercih etmenizde fayda görüyorum. (Köpeğinizle hangi eşya ile oynamak istiyorsanız bu sizin isteğinize kalmıştır.)

Adım 5

Al  getir davranışını 4 adımda hemen hemen köpeğimize inşa etmiş bulunmaktayız. İsterseniz şimdi egzersizlerin başında istediğimiz ipucu kelimeyi direk söyleyelim ve köpeğimizi oyuna veya egzersize başlatmak için tetikleyelim. Bunun için topu atmadan önce “getir” kelimesini söyleyebiliriz. Bir süre sonra bunun gibi daha topu atmadan önce ipucu kelimeyi söyleyip defalarca yapılan tekrarlardan sonra, köpeğinize “getir” diye seslendiğinizde bu, köpeğinizi bir hareket haline sokup tetikleyecek ve bir kovalama haline girip karşınızda size bakacaktır. Sizden bir nesneyi atmanızı bekleyecektir. Ayrıca yavaş yavaş ödül maması isteği de kaybolmaya başlayacaktır. Çünkü artık oyunun kendisi köpeğiniz için yeterli ödül olacaktır. Köpeğiniz ödül maması ile motive olmak yerine artık onun için topu bir sonraki atışınız, motive olması için ye

terli bir teşvik olacaktır.

Unutmayın köpeğinizden geri aldığınız nesne için her zaman köpeğinizi övün ve ödül mamasını verin.

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

Murat KUMPAS

Haus of Rottweiler Türkiye petshop değildir. Biz önce köpeklerimizin sağlığı ve köpeklerimizi Federasyon (kif.org.tr) ve FCI ırk standartına (güzellik yarışmalarına) hazırlıyoruz. Federasyona kayıtlı yetiştirici olduğumuz için bizi takip eden dostlarımıza örnek olmamız gerektiğinden, bu sorumluluğu kendimizde hissediyoruz. Bütün sosyal medya hesaplarımızda bizi takip eden dostlarımıza özellikle yeni köpek sevdasına yakalanmış acemi dostlarımıza köpek bakımı, köpeğe nasıl davranması gerektiği, nasıl beslenmesi gerektiği, eğitimin püf noktalarını elimizden geldiği dilimizin döndüğü kadarıyla anlatmaya çalışıyoruz. Bizim diğer çiftliklerden farkımız; çoğunluğu satış odaklı çalışıyor (petshop gibi)iken, biz ise size hizmet vermeye çalışıyoruz. Sizler bizden yavru aldığınızda bu sorumluluğu kaldıracak bilgiye sahip olmanızı istiyor, bu konuda yardımcı oluyoruz. Ve bizden sahiplendiğiniz yavrulara bakmaya hazır bireyler haline gelmenizde gerekli desteği veriyoruz. Bizim için çiftliğimizde ki köpeklerimizin sağlığı kadar sahiplendirdiğimiz evlatların sağlığı da önemlidir. Bizden yavru sahiplenen dostlarımız için özel WhatsApp grubumuz mevcut online yardım alabiliyor ve birlikte evlatları büyütüyoruz.. “Rottweiler Türkiye Ailesi her zaman bir ayrıcalıktır.” Bunu bize katıldığınız da fark edeceksiniz..

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün