Genel Bilgiler

Köpeklerde Yemek Yerken Saldırganlık

Köpeklerde Yemek Yerken Saldırganlık

Köpeklerin yemek yerken saldırganlaşmaları köpek sahipleri için anlaması zor bir davranıştır. Ona yemek veren bizleri dahi bir tehdit olarak görüyor olmaları bizlere mantıklı gelmez.

Peki, Köpeğiniz Ne Düşünüyor?

Eğer köpeğiniz yemeğini yerken size hırlıyor, diş gösteriyor hatta saldırı pozisyonuna geçiyorsa size “Bu bana ait, git ve kendine başka yemek bul” demeye çalışıyor. Bu davranışlar kendisini alfa ya da lider gördüğünü gösterir. Yemek yerken saldırganlaşma oldukça ciddi bir problemdir ve bir an önce çözülmesi gerekir. Yine de bu davranışın önüne kolayca geçemeyebilirsiniz.

Yavruların sinirli sinirli ortada dolaşmaları, incecik sesleriyle havlamaları ve hırlamaları her zaman şirin gelir ve kimi zaman bu davranışları onlara gülerek ve severek tetikleriz. Bu hataya düşmek çoğu sorunun temelini oluşturur. Yemek yerken, oyuncaklarına karşı ya da her hangi bir bölgeye karşı saldırganlaşmaya karşı kesinlikle taviz verilmemelidir, yoksa bu davranış aile bireyleri için ciddi tehlike arz edebilir.

Neden Köpeğiniz Yemek Yerken Saldırganlaşıyor?

Bu davranışı tetikleyen pek çok unsur olabilir:

 1. Köpeğiniz yemek konusunda tedirgin olabilir. Bir sonraki öğününü ne zaman alacağını bilmediğinden yemeğini korumaya geçiyor olabilir.
 2. Köpeğiniz sizi sürekli iyi şeyleri elinden alan biri olarak görüyor olabilir. Bu durumda ona yemek verenden ziyade onun yemeğini alacak bir tehdit olarak görebilir.
 3. Köpeklerde yemek yerken saldırganlaşmak liderlik karmaşasından ortaya çıkıyor olabilir. İlişkinizin çok iyi olması sizin lider olduğunuzu göstermez.
 4. Köpeğiniz yemek yerken saldırganlaşmanın uygunsuz/yanlış bir davranış olduğunu bilmiyor olabilir. Aranızdaki iletişim kopukluğundan kaynaklanabilecek bu durum Engelleyici Eğitim ile çözülebilir. Unutmamalısınız ki ona neyin doğru, neyin yanlış olduğunu öğretecek olan sizsiniz!

Unutmamanız Gerekenler

 • Köpeğiniz yemek yerken her ona yaklaştığınızda hırlıyor, havlıyor hatta saldırıyor ise ve bu davranışlarına karşılık her geri adım atıyorsanız bu davranışlarını ödüllendiriyor, cesaretlendiriyorsunuz demektir. Bu agresif ufaklığa göre yaptığı davranışlar işe yarıyor ve yemeğini sizden koruyor. Yerine göre geri adım atmayacağınız anlamına gelmiyor, bu konuyu birazdan detaylıca açıklayacağız.
 • Köpeğiniz saldırgan davranışları diğer petlerinize gösteriyorsa yemeğini ayrı bir alanda verebilirsniz.
 • Ailenizin tüm üyelerini bu eğitime dahil edin.
 • Yemek saatini siz kontrol edin. Düzenli bir beslenme programı oluşturun.
 • Köpeğinizi yemek için çalıştırın. Mama kabını önüne koymadan önce bir kaç komut (otur, yat, dön gibi) verin ve ardından yemeğini verin.
 • Yavru köpeğinize bu davranışın yanlış olduğunu ve yemek yerken her zaman çevresinde insanlar olabileceğini öğretin. Erken yaşta bu sorunun üzerinde çalışırsanız çok daha etkili sonuçlar alırsınız.
 • Yabani köpek sürlerinde hiyerarşi vardır ve öncelikli yemek hakkı sürünün liderindedir. Siz de aynı şekilde, ailenizle yemek yedikten sonra köpeğinizi besleyebilirsiniz. Bu ona kimin lider olduğunu gösteren bir mesaj verecektir.
 • Hırlayarak ya da havlayarak yemek kazanmasına izin vermeyin.Bu yalnızca kurtulmak istediğiniz davranış için onu daha da cesaretlendirir.
 • Kesinlikle saldırganlığa saldırganlıkla yanıt vermeyin. Bu hareketiniz ikinizi de içinden çıkılmaz bir rekabete sürükleyebilir. Ve saldırganlığını bir üst seviyeye taşıyabilir.

Köpeklerde Yemek Yerken Saldırganlığının Önüne Geçmek

Öncelikle bu teknikleri uygularken d

ikkatli olmalısınız. Eğer, köpeğinizin size veya aile bireylerinden her hangi birine fiziksel olarak zarar verebileceğini düşünüyorsanız profesyonel bir köpek eğitmenine başvurabilirsiniz.

Aşağıda dostunuzu bu saldırganlıktan kurtaracak teknikleri bulabilirsiniz. Bu tekniklerin tamamı köpeğiniz yemek yerken etrafında insanların olmasına alışması içindir.

 • Arasından size uygun olanları seçin ve kimin patron olduğunu ona gösterin.
 • Elinizle Besleyin: Mamasını yerken köpeğinizin mama kabına elinizi sokabilmelisiniz.
 • Sevgi Gösterin: Mamasını yerken onu sevin ve yumuşak ses tonuyla konuşun. Bu aşamada ona tehdit olmadığınızı göstermeniz gerekiyor.
 • Başlarda yemek yerken köpeğinize uzak durun ve zaman içerisinde bu uzaklığı azaltın. Yaklaştıkça kabına bir iki ödül maması da atabilirsiniz. Aranızdaki mesafeyi azaltma aşamasını zamana yayın. Her gün bir adım yaklaşın.
 • Mama kabı boşken yere koyun. Köpeğiniz kaba bakacak ve boş olduğunu görecek. Sonrasında size mama vermeniz için yalvaracak. Patronun kim olduğunu göstermeniz için güzel bir fırsat. Bir kaç komutun ardından mamasını verin.
 • Her zamanki ölçüde mamasını verin ama bu sefer kabından bir avuç ayırın. Mamasını bitirip size baktığında avucunuzdakileri de kaba koyun.
 • Köpeğiniz yemeğini yerken yanından her geçişinizde kabına ödül maması atın. Zamanla yanından geçmenizi dört gözle bekleyecektir.
 • Yemeğini yerken çağırın ve geldiğinde ödüllendirin. Yemeğini bırakıp gelmesine değecek bir ödül verin ve sevin. Sonra tekrar yemeğe devam etmesi için gönderin.
 • Mamasını hazırlarken “Otur ve Bekle” komutunu verin ve mama kabını yerine koyana kadar komutunuzu uygulamasını sağlayın. Siz komut vermeden mamaya yönelmemeli. Böylece kimin lider olduğunu anlaması kolaylaşacaktır.
 • Köpeğinize kayışını takın ve ailenizden birine onu tutmasını söyleyin. “Otur” komutunda beklemeli. Maması hazır olduğunda yemesi için izin verin ve bırakın. Kontrolün sizde olduğunu bilmeli.
 • Her ne kadar önermesem de aşırı durumlarda “Boğma Tasması” kullanabilirsiniz. Köpeğinize tasmayı takın ve her saldırgan hareketinde kısa (anlık) fakat etkili bir şekilde kayışı çekin. Zamanla saldırgan davranışının kayışının çekilmesine neden olduğunu anlayacaktır.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün