Genel Bilgiler

Köpeklerde Rüya Görürler

Köpeklerde Rüya Görürler

Bir süredir bilim adamları, elektrofizyolojik araştırmaların sonucunda, hemen hemen tüm memelilerin rüya gördüklerini biliyorlar. Yüz elliden fazla memeli türünün uykuları üzerinde yapılan ataştırmalar sonucunda, yalnızca yunusların hiç rüya görmedikleri gözlendi. Genç hayvanlar yaşlılardan daha sık rüya görüyorlar. Yavrular, doğumlarından sonraki on gün boyunca, vakitlerinin %60’ını, bilim adamlarının paradoksal uyku dedikleri (insanların REM uykusuna karşılık gelen), neredeyse cenin döneminin bir devamı olan bir tür cenin uykusuyla geçiriyorlar.

Köpekler rüya görürler; bundan şüphe duymamız mümkün değil. Teknoloji harikası makineler olmadan da, köpeklerin bacaklarını, kulaklarını ve bıyıklarını oynattıkları, kuyruklarını salladıkları, havlayıp inlediklerini, sızlandıklarını, hatta hırladıkları görülebilir.Rüya kayıt aletlerine bağlanan köpeklerde de insdanlarda ortaya çıkan tüm REM faaliyetleri görülür.

Elektrografik araştırmalarda yapılan ölçümlere göre, köpeklerde REM uykusu toplam uyku süresinin yaklaşık %36’sını oluşturur. Fizyolog Frederick Synder’e göre, insanlarda REM uykusu süresi, kedilerden ve opssumlardan* kısadır. Uyku alanında arştırmalar yapan William Dement ve eikibindekiler, prematüre bebeklerin (otuz haftalık) uykularının %100’ünü rüya görerek geçirdiklerini, normal sürede doğan bebeklerde bu oran %50 olduğu belirtiyorlar. Ergenlik döneminde uykuda olunan saatlerin %202’sinde rüya görürken, yaşlılığımızda bu oron %13’e düşüyor.

Princeton üniversitesi’nde evrimsel biyoloji profosörü olan James L. Golud ve bilim yazarı Carol Grant Gould’un yayımlanan bir kitapta belirtikleri gibi: “Rüya görmenin doğal seçilim sonucu kazanılmış bir özellik olduğu varsayıldığında, bir hayvanın, zihnin

e kaydettiklerini bir film gibi pasif bir biçimde izlemesindense, alternatif durumların sonuçlarını rüyalara dayanarak keşfetmesinin ona daha faydalı olabileceği fikri akla yatkın görülüyor.

Yine bu da belli ölçüde hayal kurma ve planlamanın varlığını düşündürse de, bir hayvanın rüyasında ne gördüğünü sorabilmemiz şimdilik mümkün değil.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün