Genel Bilgiler

Köpekler Neden Kuyruklarını Kovalarlar?

Köpekler Neden Kuyruklarını Kovalarlar?

Çoğu zaman bir köpeğin hızla kendi etrafında döndüğü ve kendi kuyruğunu kovaladığı görülür. Gözden kaybolmakta olan kuyruğunu pençeleriyle kapar, daha sonra onun peşinde dönüp durur, bazen de o kadar çok döner ki başı döner ve yönünü kaybeder. Köpek açısından eğlenceli bir çılgınlık olarak başlayan şey, bunu gözlemleyen insanlara basit bir oyundan başka bir şey değilmiş gibi görünür ve sonunda rahatsızlık vermeye başlar. Bu, ritmik bir oyundan daha çok, bir davranışsal bozukluk haline gelmiş bir stereotipe benzer. Ne yazık ki, bu doğru olmaktan çok uzaktır, çünkü sürekli kuyruk kovalama, genellikle doğal olmayan sıkıcı koşullarda tutulan köpeğin zaafıdır.

Köpekler sosyal varlıklardır ve ayrıca çok araştırıcıdırlar. Arkadaşlarından hem köpek hem de insan yoksun kalırlarsa ya da kısıtlı ve sıkıcı sıkıcı bir ortamda tutulurlarsa bundan rahatsız olurlar. Köpeğe verilebilecek en zihinsel ceza, hiçbir şeyin değişmediği sıkıcı kapatılmış bir yerde tek başına tutulmasıdır. Çok zalim sahiplerin ellerine düşecek kadar şanssız değillerse, bu durum evcil köpeklerin başına ender olarak gelir.

Bu, yakın zamanlarda yavru kardeşlerinden ayrı tutulan köpek yavrusunda genellikle görülmektedir. Yeni bir eve götürüldüğünde hareketli bir yavruda tipik olan o rahatça ve özgürce oyun oynama alışkanlığından birdenbire yoksun kalır. Eğer sahipleri onunla yeteri kadar oynamazsa, yavru bir’oyunu’ başlatmakta zorlanabilir ve işte bu sırada kuyruk elinde ki en iyi arkadaş haline gelir. Kendi etrafında dönme zorunlu bir takıntı haline gelmediği sürece bunun bir zararı yoktur. Birçok yalnız köpek yavrusu bunu bir süre yapar ve sonra bundan vazgeçer. Bu ancak yetişkinlikte de sürerse köpeğin y

aşadığı ortamdaki bir eksikliğe ve daha fazla toplumsal etkileşim ve macera ihtiyacına işaret eder. Genellikle hayvan yaşamının bu yönlerine daha fazla ağırlık verilerek tedavi edilebilir.

Bu kuralın tek istisnası, köpeğin anal bezlerinin şişmesi yada kuyruğun kötü bir şekilde kesilmesinden kaynaklanan kalıcı bir ağrı gibi kuyruk bölgesindeki bazı inatçı kaşıntılardan rahatsız olduğu durumlardır. Fakat bu gibi durumlarda kıçını sürüme ve kuyruk dişleme gibi daha özel tepkilerin ortaya çıkması daha muhtemeldir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün