Genel Bilgiler

Köpekler Ne Kadar İyi İşitir ?

Köpekler Ne Kadar İyi İşitir ?

Köpeklerin kulakları düşük ses perdelerinde bizimkiler kadar yeteneklidir. Ancak daha yüksek perdelerde köpek bizden çok daha üstündür. Çok genç yaşlarda bizim üst sınırımız yaklaşık olarak saniyede 30.000 döngüdür. Genç yetişkinler olduğumuzda bu 20.000′e düşer ve yaşlılıkta 12.000 olur. Köpeklerin üst sınırı saniyede 35.000 ile 40.000 döngü arasındadır ve son zamanlarda yapılan Rus araştırmasına göre 100.000′e kadar çıkmaktadır.

Bu köpeğe, bizim için ultrasonik olan bazı sesleri işitme yeteneği sağlar. Köpek kulaklarını dikip dikkat kesildiğinde, bizim hiç duyamadığımız kemiricilerin ya da yarasaların yüksek perdeli çığlıklarını işitebilir. Bu türden duyarlı işitmenin evrimi, kesinlikle evcil köpeklerin atalarının avlanma ihtiyaçları ile ilişkilidir ve onlara farelerin, sıçanların ve diğer küçük avların hareketlerinin mevcudiyetini belirleme olanağı sağlar.

Avlanmadaki bu gelişmenin bir yan sonucu olarak, ev köpekleri günümüzde davranışlarını neredeyse telepatik hale getiren küçük ipuçlarına tepki verebilirler. Bunun en iyi örnekleri, köpeğin, sahibinin işten eve gelmek üzere olduğunu bilmesidir. Evdeki insanların olağandışı bir şeyi işitmelerinden çok önce köpek ayağa kalkar ve dikkat kesilir, sahibini karşılamak için huzursuz biçimde kapıda bekler. Eğer evine dönen kişi yayan ise, köpek onun özel yürüme tarz

ını fark edebilir ve sokaktaki diğer ayak seslerinden ayırt edebilir. Eğer kişi eve otomobille geliyor ise, köpek, aile otomobilin sesini, yoldan geçen diğer tüm otomobillerden ayırt edebilir.

Bu tepkilere inanmak güç gelirse, yabani doğada kurtların bir ulumayı en az altı buçuk kilometre öteden işitebildiklerine işaret edilmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün