Genel Bilgiler

Köpekler Birbiriyle Nasıl Konuşurlar ?

Köpekler Birbiriyle Nasıl Konuşurlar ?

Karşılaştıkları zaman bir ritüel olarak kulaklarını diker, kuyruklarını sallar, koklaşır ve havlarlar. Yüksek oranda kurt kanı taşıyan köpekler kendi aralarında daha az dalaşırlar, ancak birbirine saldırmaya daima hazırdırlar. Bu durum daha çok Basenji gibi baskın çakal özellikleri taşıyan tipte köpekler için geçerlidir.

Bir köpeğin davranışlarını insanların davranış kalıplarına bakarak yorumlamak hatalı olur. Böyle bir yaklaşım bir köpeğin davranışını bir kuşunkiyle kıyaslamak kadar anlamsız olacaktır. Hayvanların her biri kendi türüne uygun bir zekaya ve içgüdülere sahiptir. Hayvanların ve insanların zekası arasında aşılmaz bir uçurum vardır. Bunun temelini hayvanların kavramsal ve mantıksal olarak düşünememeleri ve en önemlisi, insanların kendilerini ifade edebildikleri konuşarak anlaşma yeteneğinden tamamen yoksun olmalarıdır.

Ancak köpekler gene de “konuşurlar”. Kendilerini birbirini anlamayı sağlayan, işaretler, algılar ve kokular kompleksinden oluşan bir kodlama ile ifade ederler. örneğin, kısılan kulaklar kaygı ve korkuyu, dikilen kulaklar dikkati, ileriye doğru tutulan kulaklar alarm halini, dikilen ve sallanan bir kuyruk neşe ve güvenlik duygusunu, bacakların arasında sıkıştırılan kuyruk korkuyu, hırlamayla birlikte gerilen dudaklar tehdidi, ifade eder.

Bir pençesini yerden kaldıran köpek, verilen emre itaat etmiyorsa

, olgunlaşmamış ya da güvensizdir. Sırt üstü yatan köpek pasiftir ve daha büyük bir otoriteye teslim olma halindedir veya tedbirlidir ve karşısındakiyle ittifak halinde olmayı istemektedir.

Daha önce de belirtildiği gibi, köpek tıpkı kurt gibi sürü halinde yaşar ve hiyerarşik bir düzeni benimser; dolayısıyla, efendisini bir önder olarak benimseyip ona itaat eder. Ancak kendisine haksız muamele yapan kişiyi artık efendisi olarak görmez ve onun üstünlüğünü kabul etmez.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün