Genel Bilgiler

Köpek Sahibi Olmanın Faydaları

Köpek Sahibi Olmanın Faydaları

Köpek sahibi olmak ciddi bir sorumluluk ve uzun bir süre bağlılık gerektirse de, köpek sahibi olmanın birçok faydası da vardır!

Eğer ailenize dört patili bir üye eklemeyi düşünüyor ve tam karar veremiyorsanız, umarız bu yazımız karar vermenize yardımcı olur.

Egzersiz Konusunda Sizi Teşvik Eder

Köpekler, yürüyüş yapmaya ihtiyaç duyarlar ve bu da sizin onları dolaştırmanızı gerektirir. Peki, bu ne anlama gelir? Köpeğiniz, sizi egzersiz yapmaya zorlar! Bunu, kendi kişisel spor hocanıza sahip olmak gibi düşünebilirsiniz. Köpek sahibi olmak, sizi tembellikten çıkartacaktır.

Mutlu Olmanızı Sağlar

Bir insan kötü bir günün sonunda ya da eve sinirli geldiğinde, tüylü ve sevimli dostunu görüp, nasıl mutsuz kalabilir ki? Özellikle de o, sizi sanki yıllardır görmemiş gibi heyecanla karşıladığında! Üstelik araştırmalara göre, evcil dostunuzun sizi rahatlatması ve sakinleştirmesi için 15-30 dakika yeterlidir. Üstelik köpeğinizle (ya da başka bir evcil hayvanınızla) oynamak ve onu sevmek, beyindeki dopamin ve serotonin seviyesini arttırır, bunlar da mutluluk hissetmenize neden olur.

Daha Uzun Yaşamanızı Sağlar

Köpek sahibi olmanın, araştırmalarla kanıtlanmış, pek çok faydası vardır. Köpekler, kolesterol, tansiyon ve stres seviyelerinin azalmalarını sağlar. Hatta, hastalık nöbetlerini de önler! Bütün bu sağlık faydaları sebebiyle de köpek sahiplerinin daha uzun yaşadıkları ispatlanmıştır.

Daha Sosyal Olmanızı Sağlar

Köpek dolaştıran insanlar birbirleriyle sosyalleşirler ve köpek dolaştırmayan insanlar bile yanınıza gelip, köpeğiniz hakkında sizinle konuşurlar. Köpekler, kesinlikle insanların arasındaki buzları eritici özelliğe sahiptirler.

Yalnızlığınızı Giderirler

Köpekler, çok iyi dostlardırlar ve yalnız olan pek çok insanın köpek sahibi olmasının ilk sebebi de yalnızlıklarını giderme ihtiyaçlarıdır. Köpekler sadıktırlar, sizin duygusal durumlarınıza karşı ilgilidirler, bu nedenle de onlara her ihtiyacınız olduğu an güvenebilirsiniz. Ayrıca köpeğinizle konuşmak size terapi etkisi yapar.

Kendinizi Daha Güvende Hissedersiniz

Özellikle yalnız yaşıyorsanız, köpek sahibi olmak size kendinizi daha güvende hissettirecektir. Köpeklerin işitme ve koku alma duyuları çok gelişmiştir ve doğal olarak evlerini ve sahiplerini koruma güdüsüne sahiptirler. Bu da onları mükemmel güvenlik elemanı yapar! En küçük boy köpekler bile hırsızları korkutabilirler ve size kendinizi güvende hissettirebilirler.

Köpek Sahibi Olmak Daha İyi Bir İnsan Olmanızı Sağlar

Hayvan sahibi olmak büyük bir sorumluluktur ve birine karşı sorumlu olmak bencilliğinizi yok eder. Ayrıca ailenizde bir köpek sahibi olmak, çocuklarınıza da sorumluluk ve bağlılık gibi değerleri öğretmenizi sağlar. Köpeğinizi yürüyüşe çı

kartmak, onun bakımını yapmak ve onu beslemek, çocuklarınızın yapabilecekleri şeylerdir ve hayvanları önemsemelerini ve onlara nasıl davranmaları gerektiğini öğrenmelerini sağlayacaktır.

Son olarak belirtmek isteriz ki köpek sahibi olmak, her ne kadar eşsiz bir deneyim olsa da, doğru köpeğe sahip olmak da bir o kadar önemlidir. Bu nedenle, ailenize yeni bir üye eklemeden önce mutlaka size uygun köpeği iyice araştırıp, bulmalısınız ve asla pet shoplardan almamalı, bu zalimliğe ortak olmamalı, onun yerine barınaklardan yuvaya ihtiyacı olan köpekleri evinize getirmelisiniz. Sırf bunun için bile size minnettar olacaklardır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün