Genel Bilgiler

Kavga Eden Köpekler Nasıl Ayrılır?

Kavga Eden Köpekler Nasıl Ayrılır?

İlk önce bir uyarıyla başlamak gerekir. Eğer yeterince deneyiminiz yoksa kavga eden köpekleri ayırmaya kalkmayın. Asla kavgayı durdurmak için köpeğinizin sevk kayışından çekmeyin, aksi taktirde ısırılma ihtimaliniz vardır. Şunu bilmek gerekir ki; kavga eden iki hayvanın hayatta kalma güdüleri ortaya çıkar. Ve bundan dolayı araya giren sahiplerini görmeyebilirler. Onları ayırmaya kalktığınızda ikisinden biri aniden ortaya çıkan reflex sonucu ısırabilir.

Onlar sizi başka bir saldırgan olarak görebilir. Birbirini tehdit eden iki kopek gördüğünüzde, (birisi sizin köpeğiniz olabilir) sakın HAYIIIIIIR, YAAAPMAA şeklinde bağırmayın bu kavgayı başlatabilir. Eğer bunu yapmazsanız köpeklerden birisi geri adım atabilir. Ve kavga çıkmadan ayrılabilirler.

Kavga eden iki köpeğe müdahale etmenin en güvenli yolu iki kişiyle müdahale etmektir. Kişlerden biri bir köpeğin, diğeri ise diğer köpeğin arka ayaklarından çeker. Köpekler el arabası gibi ayaklarından havaya kaldırılır ve farklı taraflara çekilir. Köpekler ayrıldıktan sonra verilen en ufak bir boşlukta kavga tekrar başlayacaktır. Köpekler ayrıldıktan sonra ayakları bırakmadan diğer köpekten uzaklaştırın, uzaklaşırken neşeli bir ses tonu ile yumuşakça bir şeyler söyleyin ve bir daire yapacak şekilde köpekle dönün sonra köpeği okşayarak sakinleştirin. Bu onları rahatlatacaktır yoksa tekrar geri döner ve ayaklarını tutan kişiyi ısırabilir. Tabii ki buradaki en önemli nokta köpeklerin birbirlerine olan göz kontağını kesmenizdir.

Köpek kavgasını tek başına ayırmak zor ve tehlikelidir. Bu aynen bar kavgasına benzer. İki kişi dövüşürken araya girenler genellikle dayaktan nasibini alır. Yaşayacağınız en kötü senaryo yanlızken karşılaşacağınız ve ayırmak zorunda kalacağınız bir köpek kavgasıdır. Bu durumda yapılacak ve aklınızda tutmanız gereken bir kaç şey vardır: Müdahale edecekseniz soğukkanlı olun. Köpeklere bağırarak zaman kaybetmeyin bu hemen hemen hiç çalışmaz. Amacınız yaralanmadan kavgayı ayırmak olmalı. Köpekler birbirine kilitlenmiş ise, Sevk kayışını bul ve köpeklerden birinin karnının altından geçir

in ve köpeği herhangi bir yere bağlayın ikinci köpeğin arkasına geçerek iki kişiyle yapıldığı gibi arka ayaklarından çekerek aynı yöntemi kullanın. Ve bağlı köpekten uzaklaştırın.

Not: Bu yazı sadece bilgi amaçlıdır. Bazen ummadığımız bir anda karşıdaki köpeğin kendi köpeğinize saldırması sonucu panik durumundayken yapılması gerekenler aynı yukarda belirtildiği gibidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün