Rottweiler Türkiye https://www.rottweilerturkiye.net Haus Of Rottweiler Türkiye - FCI Kennel Tue, 18 Feb 2020 00:01:42 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.3.2 https://www.rottweilerturkiye.net/wp-content/uploads/2019/12/cropped-logo-32x32.png Rottweiler Türkiye https://www.rottweilerturkiye.net 32 32 2 Dünya Şampiyonu Torununu Eşledik Rottweiler Türkiye https://www.rottweilerturkiye.net/2-dunya-sampiyonu-torununu-esledik-rottweiler-turkiye/ https://www.rottweilerturkiye.net/2-dunya-sampiyonu-torununu-esledik-rottweiler-turkiye/#comments Mon, 17 Feb 2020 23:27:39 +0000 https://www.rottweilerturkiye.net/?p=2805

 

Lodos Haus Of Rottweiler Türkiye İle Olivia Ritter Von Camelot eşleşme bilgileri

Lodos’un Dedesi Lex vom Hause Edelstein ADRK Dünya Şampiyonudur.

Lodosda Dedesi gibi bir Yıldızdır.

Anne Köpeğimiz Olivia Ritter Von Camelot genel bilgisi

Olivianın Babası TK’s Ivan the Great Balkan Şampiyonudur.

Dedesi  Vikko della Val di Noto  ADRK Dünya Şampiyonudur.

 

 

]]>
https://www.rottweilerturkiye.net/2-dunya-sampiyonu-torununu-esledik-rottweiler-turkiye/feed/ 1
Köpeklerin Yememesi Gereken Besinler https://www.rottweilerturkiye.net/kopeklerin-yememesi-gereken-besinler/ https://www.rottweilerturkiye.net/kopeklerin-yememesi-gereken-besinler/#comments Wed, 12 Feb 2020 16:48:00 +0000 https://www.rottweilerturkiye.net/?p=2797 Köpeklerin Yememesi Gereken Besinler

 

Her tür köpek için farklı yemesi gereken ve yememesi gereken besinler mevcuttur. Bazı besinler köpek türüne göre ölüme kadar giden sonuçlara varabilir. Bunları belirlemek için Rottweiler Türkiye çiftliğinden destek alabilirsiniz. Normal yetişkin köpeklerin yememesi gereken besinler ise;

 

 1. Hayvan kemikleri tavuk, balık kılçığı ve kuzu gibi hayvan yediği zaman sindirim sisteminde tıkanma ve yırtılmaya sebep olabilir. Bu durum köpeğiniz ölümüne kadar sebep olabilir.

 

 1. Çikolata gibi şekerli besinler vermek köpeğinizin Kalp damar ve sinir sistemini etkiliyor. Şeker hastalığına da neden oluyor. Genellikle çikolatayı ödül olarak veriyoruz yanlıştır. Rottweiler Türkiye olarak köpeklerinize sevginiz ile ödüllendirmenizi tavsiye ederiz.

 

 1. Yemek artıkları verilebilir ama günlük gereken beslenmeyi %10 geçmeyecek şeklinde verilmelidir. Etlerin yağları muhakkak ayrılması ve kemikler kesinlikle verilmemelidir.

 

 1. Alkollü içecek ve gazlı içecekler verilmemeli koma, zehirlenme ve ölüme yol açabilir.

 

 1. Çiğ Yumurta ve Çiğ Balık verilmemeli deri hastalıklarına ve ölüme sebebiyet verir. Çiğ balık ara sıra verilebilir ama sürekli verilmemelidir.

 

 1. Çiğ yada pişmiş olarak soğan ve sarımsak verilmemeli. Çünkü anemi yani kansızlığa neden olur.

 

 1. Kedi ve Bebek maması verilmemeli. Çünkü her hayvan türünün farklı beslenme ve gerekli olan protein ve yağ özellikleri farklı olmasından ihtiyacında fazla protein ve yağ alır.

 

 1. Hayvansal yağlar tavuğun derisi, dana sakatatı, kuzu sakatatı gibi hayvansal yağ verirsek köpeklerimize pankreası bozmuş oluyoruz.

 

 1. Avokado gibi turunçgiller içerdiği toksik persin maddesinden dolayı bir lokma alması dahi köpeklerde ishal kusma gibi etkilerde bulunabilir.

 

 1. Kafein ve çay uyarıcı madde içerir ve köpeğinizin kalbine ve sinir sistemine zarar verir.

 

 1. Üzüm vermeniz durumunda köpeğinizde böbrek yetmezliğine neden oluyor.

 

Yukarıda belirtiğimiz besinler köpekler için zararlıdır. Türlerine göre farklılıklar gösterir. Bunları detaylı öğrenmeniz için Rottweiler Türkiye çiftliğini uğramanızı veya iletişim kurmanızı öneririm. Belli bir hastalıktan dolayı yukarıdaki yiyecek verilme durumu olabilir bunu veteriner hekimine danışmanız gerekiyor. Gereğinden fazla verilen her şey zararlıdır.

]]>
https://www.rottweilerturkiye.net/kopeklerin-yememesi-gereken-besinler/feed/ 1
Rottweiler Türkiye anlatımı ile Beagle ırkı https://www.rottweilerturkiye.net/rottweiler-turkiye-anlatimi-ile-beagle-irki/ https://www.rottweilerturkiye.net/rottweiler-turkiye-anlatimi-ile-beagle-irki/#respond Sat, 01 Feb 2020 10:54:27 +0000 https://www.rottweilerturkiye.net/?p=2786 Beagle

 

Evinizde yetiştirmek isteyeceğiniz cinsten bir köpektir. Ev ortamı için adapte etmek isterseniz Rottweiler Türkiye çiftliğinde destek ve eğitim alabilirsiniz. Beagle Türkçe olarak küçük anlamına gelmektedir. Çocuklarla çok iyi geçinebilen türden köpektir. Diğer köpek türleriyle de iyi geçinir yalnız kedi ile geçinemez olduğunuz ortama kesinlikle kedi alamazsınız. Asla saldırgan değildir. Soğuktan hiç hoşlanmaz. İngiltere ve Birleşik Krallık menşeli bir cinstir.

 

Beagle Teknik Özellikleri

 

Ortalama olarak 12 ile 15 yıl arasında yaşamaktadır.

 

Erkeklerde boyları 36 ile 41 cm aralığındadır.

 

Dişilerde boyları 33 ile 38 cm aralığındadır.

 

Erkeklerde kiloları 10 ile 11 kg arasında değişmektedir.

 

Dişilerde kiloları 9 ile 10 kg arasında değişmektedir.

 

Beagle cinsi köpeklerde limon ve beyaz, kahverengi ve beyaz, turuncu ve beyaz, kırmızı ve beyaz renkleri mevcuttur.

 

 

Rottweiler Türkiye çiftliğinde eğitimlerini aldığında mükemmel bir narkotik arama köpeği ve sizin için bir aile dostu olabilir. Maalesef, ufak olduğu için, genellikle tıbbi deneylerde de kullanılıyorlar. Çok aktif olan bu tür evde de yaşayabilir. Ancak aktivite için de hareket edebileceği bir ortama ihtiyacı vardır. Enerjik dolu bir köpek olduğu için mutlaka oynayabileceği bir alan bulunmalı ve düzenli olarak günlük yürüyüşler yaptırılmalıdır. Ancak tasmasız dolaştırılması çok tavsiye edilmez çünkü başka köpeklerin peşinden gidebiliyor.

 

Beagle Bakımı

 

Geniş bir bahçede çok rahat olarak beslenebiliyor. Yeterli egzersiz ve aktivite yaptırılması durumunda evde de besleyebiliyorsunuz. Günlük aktivite için Rottweiler Türkiye çiftliklerini de kullanabilirsiniz. Beagle köpeklerinin boyutlarının küçük olması ve atletik bir yapıya sahip oldukları için, sık sık evden kaçmalarına olanak buluyor. Dünyada en çok evden kaçan köpeklerin Beagle tür olduğu bilinmektedir.

 

Beagle cins köpeklerin yumuşak ve kısa tüyler vardır.

Dizleri ve öne çıkan bacakları vardır.

İki yana sarkmış olan uzun kulaklar vardır.

Tüylerinde kendilerine has olan üç rengin karışımı mevcuttur.

Bu renkler siyah, beyaz ve kahverenginin değişik kombinasyonlarından oluşmaktadır.

 

Sizlere tavsiyemiz bu tür köpekleri evde besleyecek iseniz günlük olarak egzersizlerini yaptırmanız. Düzenli egzersizleri yaptırmaz iseniz evde bakmanızı tavsiye etmiyoruz.

 

]]>
https://www.rottweilerturkiye.net/rottweiler-turkiye-anlatimi-ile-beagle-irki/feed/ 0
Rottweiler Türkiye anlatımı ile Köpeklerde Kanlı İshal https://www.rottweilerturkiye.net/rottweiler-turkiye-anlatimi-ile-kopeklerde-kanli-ishal/ https://www.rottweilerturkiye.net/rottweiler-turkiye-anlatimi-ile-kopeklerde-kanli-ishal/#respond Fri, 31 Jan 2020 17:56:45 +0000 https://www.rottweilerturkiye.net/?p=2784 Köpeklerde Kanlı İshal

 

Virüs yoluyla bulaşan kanlı ishal hastalığı %100 etkili bir tedavisi olmadığı için köpeklerde görülen ölümcül bir hastalıktır. Yüksek bir ölüm oranına sahip olan bulaşıcı bir hastalıktır. Çeşitli belirtileri vardır ve bu sonuçlardan kaçınabilmek için hastalığı erkenden teşhis etmeniz gerekir. Bu hastalık Rottweiler Türkiye çiftliğinde köpeğiniz için diğer hastalıklar hakkında bilgi alabilrisiniz.

 

Kanlı İshal Belirtileri Nelerdir ?

 

Bu  başka hastalıklarla aynı belirtileri gösterdiği için karıştırıla biliniyor. Bu hastalığın ilk aşamasında kanlı ishali tespit etmek zor oluyor. Bu belirtiler Ateş, Kusma, İştahsızlık, Dışkıdan kan gelmesi, halsizlik gibi belirtileri vardır. Bu belirtiler benzer hastalık olan mide ve bağırsak iltihabı ile karıştırılmaktadır.

 

Köpeğinizin hangi hastalığa yakalandığını öğrenme için alyuvar seviyelerini ölçen bir kan testi yaptırılması gerekir. Yukarıda da belirttiğimiz şeklinde, bu hastalık hayvanınızın bağışıklık sistemine çok ciddi zararlar verebilir.

 

Köpeğinizde kanlı ishal belirtileri tespit ettiğiniz takdirde, onu hemen bir veteriner kliniğe götürmelisiniz. Rottweiler Türkiye çiftliğinde bulunan bir veteriner uzmanı ile kesin tanı alabilirsiniz. Bu hastalık Corona virüs olarak bilinmektedir.

 

Corona Virüs ( Kanlı İshal ) Tedavi Yöntemleri

 

Tedavisi kesinlikle bir veteriner tarafında yapılmalıdır. Tedavi yöntemleri ise;

 

Köpeğin çok fazla sıvı kaybetmesi ile , mücadele etmek için vücuttan sıvı alımı yapılmalıdır.

 

Beslenme bozukluğu ve yeme bozuklukları önlemek için iştah arttırıcılar kullanmalıdır.

 

Virüsün çoğalmasını azaltmak için antiviral ilaç kullanılmalıdır.

 

İkinci bir bakteriyel enfeksiyonun gelişmesini önlemek ve kontrol altına almak için antibiyotik kullanılmalıdır.

 

Sindirim sisteminin fonksiyonlarını iyileştirmek, kusma, mide mukozasını ve ishali önlemek için ilaç kullanımına başlanmalıdır.

 

Rottweiler Türkiye ile sorumluluk sahibi olmak köpeklerde olan Corona virüsü engellemek için en iyi yoludur. Köpeğinizin herhangi bir enfeksiyon kapmasını önlemek için, yavru olduğu dönemden itibaren aşı takvimini düzenli uymak gerekiyor.

 

Bütün köpeklerin sağlıklı bir şekilde gelişimlerini sağlamaları için düzenli bir beslenme biçimi ve fiziksel aktivite yapmak çok önemlidir. Evcil hayvanlar ile ilgili olarak hijyen alışkanlıklarını doğru bir şekilde takip etmek de önemlidir.

Yetişkin köpeklerde Corona virüs ölümcül bir hastalık olmasa da hayvanların günlük hayatı için çok ciddi rahatsızlığa neden olabilir. 

]]>
https://www.rottweilerturkiye.net/rottweiler-turkiye-anlatimi-ile-kopeklerde-kanli-ishal/feed/ 0
Rottweiler Türkiye anlatımı ile Yavru Köpeklerin Beslenmesi Nasıl Olmalı https://www.rottweilerturkiye.net/rottweiler-turkiye-anlatimi-ile-yavru-kopeklerin-beslenmesi-nasil-olmali/ https://www.rottweilerturkiye.net/rottweiler-turkiye-anlatimi-ile-yavru-kopeklerin-beslenmesi-nasil-olmali/#respond Fri, 31 Jan 2020 17:49:10 +0000 https://www.rottweilerturkiye.net/?p=2781 Yavru Köpeklerin Beslenmesi Nasıl Olmalı

Köpeklerimizin çok gelişmiş sindirim sistemi yapısına sahiptir. Ancak ilk doğduğunda bu sistemin tam olarak oturması için düzenli beslenmesine dikkat etmeniz gerekmektedir.
Her köpeğin kendine özgü beslenme şekilleri vardır. Köpeğinizin beslenme şeklinde Rottweiler Türkiye çiftliğinde köpeğinizin beslenme şeklini öğrenebilirsiniz. Doğum sırasında ölen anne köpeklerinde beslenme ise biberon ile Anne sütü değerinde devam sütleri ile beslenmektedir.
İlk 6 Hafta
Yeni doğan yavru köpekler için bu süreç çok önemlidir. Anne sütü ile beslenmelidir. Eğer anne sütü yetmiyorsa ılık süt ile biberonla takviye yapabilirsiniz. İlk 6 hafta sonunda yavru köpeklerinizde Rottweiler Türkiye çiftliğin den yardım alarak köpeğinizin sütten kesilmeye hazırlanmalıdır. Anne sütü köpeklerde birden kesilmemelidir.
2 – 3 Ay
Sütün verilmesi durduktan sonra ise yavaş yavaş kuru mama vermeye başlayabilirsiniz. Normalde sütün köpeklere zarar vermesi ve ishal yapmasıdır. Bu durum sindirim sistemini bozmaktadır. Bu denemde köpeklerinizi aşı takvimi başlamaktadır ve düzenli olarak 21 gün aralıklarla devam edilmelidir.

4 – 6 Ay

Yavru köpeklerde başlangıç beslenmesi için son dönemdir. Bu dönemden sonra köpeğiniz artık yetişkin olacaktır. 4 ay sonunda sütten tamamen bırakmış olmalıdır. Yavru köpek mamasına başlanmalıdır.

9 Ay

Köpeğiniz 9 aya geldiği zaman yetişkin olarak sayılmaktadır. Bu aşamadan sonra yetişkin beslenme kuralları geçerli olacaktır. Buda günde 1 öğün şeklinde yemek verilmesi gerekmektedir.

Beslenme Alışkanlıkları

Köpeklerinde insanlar gibi farklı beslenme alışkanlıkları bu alışkanlıkları Rottweiler Türkiye çiftliğinde nasıl olduğunu ve bu yazımızda öğrenebilirsiniz.

Yavru köpeklerde günde en az 2 -3 kez beslenmeleri gerekmektedir.
Yavru köpekler 6. haftanın ardından günde 4 öğün yemek yemeleri gerekmektedir.
3. aydan 6. aya kadar olan bölümde ise günde 3 öğün şeklinde devam ekmektedir.
Son dönemde 6 ile 12 ay arasında 2 öğün ve 1 yaşını girdikten sonra ise sadece 1 öğün olarak yemek verilmelidir.
Yukarıda belirtmiş olduğum yavru köpek dönemlerinde kesinlikle hayvan kemikleri, çikolata tarzı tatlı ürünler, kedi maması , bebek maması, çiğ ürünler kesinlikle verilmemelidir. Bu belirtmiş olduğum yemekler yetişkinlik dönemlerinde verilmemesi gerekmektedir.

 

Yavru Köpeklerin Beslenmesi Nasıl Olmalı

Köpeklerimizin çok gelişmiş sindirim sistemi yapısına sahiptir. Ancak ilk doğduğunda bu sistemin tam olarak oturması için düzenli beslenmesine dikkat etmeniz gerekmektedir.
Her köpeğin kendine özgü beslenme şekilleri vardır. Köpeğinizin beslenme şeklinde Rottweiler Türkiye çiftliğinde köpeğinizin beslenme şeklini öğrenebilirsiniz. Doğum sırasında ölen anne köpeklerinde beslenme ise biberon ile Anne sütü değerinde devam sütleri ile beslenmektedir.
İlk 6 Hafta
Yeni doğan yavru köpekler için bu süreç çok önemlidir. Anne sütü ile beslenmelidir. Eğer anne sütü yetmiyorsa ılık süt ile biberonla takviye yapabilirsiniz. İlk 6 hafta sonunda yavru köpeklerinizde Rottweiler Türkiye çiftliğin den yardım alarak köpeğinizin sütten kesilmeye hazırlanmalıdır. Anne sütü köpeklerde birden kesilmemelidir.
2 – 3 Ay
Sütün verilmesi durduktan sonra ise yavaş yavaş kuru mama vermeye başlayabilirsiniz. Normalde sütün köpeklere zarar vermesi ve ishal yapmasıdır. Bu durum sindirim sistemini bozmaktadır. Bu denemde köpeklerinizi aşı takvimi başlamaktadır ve düzenli olarak 21 gün aralıklarla devam edilmelidir.

4 – 6 Ay

Yavru köpeklerde başlangıç beslenmesi için son dönemdir. Bu dönemden sonra köpeğiniz artık yetişkin olacaktır. 4 ay sonunda sütten tamamen bırakmış olmalıdır. Yavru köpek mamasına başlanmalıdır.

9 Ay

Köpeğiniz 9 aya geldiği zaman yetişkin olarak sayılmaktadır. Bu aşamadan sonra yetişkin beslenme kuralları geçerli olacaktır. Buda günde 1 öğün şeklinde yemek verilmesi gerekmektedir.

Beslenme Alışkanlıkları

Köpeklerinde insanlar gibi farklı beslenme alışkanlıkları bu alışkanlıkları Rottweiler Türkiye çiftliğinde nasıl olduğunu ve bu yazımızda öğrenebilirsiniz.

Yavru köpeklerde günde en az 2 -3 kez beslenmeleri gerekmektedir.
Yavru köpekler 6. haftanın ardından günde 4 öğün yemek yemeleri gerekmektedir.
3. aydan 6. aya kadar olan bölümde ise günde 3 öğün şeklinde devam ekmektedir.
Son dönemde 6 ile 12 ay arasında 2 öğün ve 1 yaşını girdikten sonra ise sadece 1 öğün olarak yemek verilmelidir.
Yukarıda belirtmiş olduğum yavru köpek dönemlerinde kesinlikle hayvan kemikleri, çikolata tarzı tatlı ürünler, kedi maması , bebek maması, çiğ ürünler kesinlikle verilmemelidir. Bu belirtmiş olduğum yemekler yetişkinlik dönemlerinde verilmemesi gerekmektedir.

 

]]>
https://www.rottweilerturkiye.net/rottweiler-turkiye-anlatimi-ile-yavru-kopeklerin-beslenmesi-nasil-olmali/feed/ 0
Soy kütüğü belgesi ne demektir? https://www.rottweilerturkiye.net/soy-kutugu-belgesi-ne-demektir/ https://www.rottweilerturkiye.net/soy-kutugu-belgesi-ne-demektir/#respond Thu, 30 Jan 2020 23:54:58 +0000 https://www.rottweilerturkiye.net/?p=2777

SOY KÜTÜĞÜ BELGESİ NE DEMEKTİR?

Şecere, soy ağacı ( Pedigre) demektir. Şecereli köpek ise annesi babası ve daha ileri geçmişi bilinen ve FCI ve Köpek Irkları Federasyonu KIF’a “kaydedilmiş” olan köpek demektir.
İyi niyetle bilgi eksikliğinden veya kötü niyetle etrafta sürekli “Şecereli Bebek” ilanları görmekteyiz. Bu ilanlar da bazen köpeği tanıtırken “A Kalite” “Kimlikli” yavrular ya da “Belgeli” kelimeleri de geçmektedir. Kimlik ile Şecereyi karıştırmayınız.

Bir bebeğin Şecereli olması ne demektir, Ne gibi yol izlenmelidir,
bu yazıda bunu açıklayacağız.
Ülkemizde doğan bir bebeğin şecereli olması için; anne babasının federasyona (Kif.org.tr’ye) kayıtlı olması gerekmektedir.

Ancak sadece anne babanın kaydı YETERLİ DEĞİLDİR. Anne ve babanın, IRK DEĞERLENDİRMESİNDEN (bir yarışmada veya yarışma dışı), FCI hakemleri tarafından İYİ veya daha üzeri (ÇOK İYİ, MÜKEMMEL) not alması gerekmektedir.
Değerlendirilmemiş köpeklerin yavruları, ataları federasyona kayıtlı olsa dahi, şecereli olmayacaktır.

Değerlendirmeleri yapılmış federasyona kayıtlı, aldığı not ile üretim izni almaya hak kazanmış 2 köpeğin çiftleşmesi, bebeklerin doğumu ve kontrolü, yine kayıt altına alınmak zorundadır. Bunun için çiftleşme esnasında “çiftleşme anlaşması” düzenlenmelidir. Köpeğin ırkının derneğine eğer yok ise Federasyon ofise bu anlaşma gönderilmeli ve her iki köpeğin eşleşme için uygun olup olmadıkları, yakın akrabalıkları kontrol edilmeli, eğer “eşleşme uygundur” yazısı alınırsa eşleşme yapılmalıdır.

Daha sonra KIF Kayıt Yetkilileri tarafından bebekler anne altında görülerek, kayıt altına alınmalıdır. Federasyon kayıt Yetkilisi ilk 7. Günde Annenin bulunduğu yere gelir. Kaç dişi, kaç erkek bebeğin olduğunu, bebeklerin sağlık durumlarını kontrol eder ve kayıt altına alır. Bebekler 55. Güne geldiğinde KIF kayıt Yetkilisi yine bebekleri kontrol eder. Sağlıklı yavruları tanımlayarak, kayıt altına alır. Bu esnada da bebeklere mikrochip takılır. Mikrochip, Federasyon tarafından o bebek için özel olarak gönderilmiş, üzerinde barkod numarası olan bir chiptir. Sağlık Yetkilisi tarafından hijyenik şartlarda bu mikrochip yavrunun deri altına yerleştirilir. Mikrochip okuyucu ile doğru yerde mi, yerleşmiş mi, numarası doğru mu kontrol edilir. Bu numara sadece bu köpeğe aittir. Aynı numara şecere ve aşı karnesi üzerinde de bulunur ve değiştirilemez. Köpek yarışmaya gireceğinde, köpek kaybolup bulunduğunda hep bu mikrochip numarası ile kontrol edilir.
Dolayısıyla yukarıda detaylarını açıkladığımız, aşağıda sırasıyla belirtilen aşamalar yapılmadığı sürece, bebekleriniz şeceresiz olacaktır.

Tanımadığınız kişilerden yavru alırken; size şecereli deniyor ise, lütfen federasyon kayıt numarasını, şecere belgesini ve anne ile babanın değerlendirme formlarını görmek istediğinizi söyleyiniz.

Türkiye’de Doğan Bebeklerin Secereli Olması İçin;
a) Anne ve baba federasyona kayıtlı olmalıdır.
b) Anne ve baba her ikisi de ırk değerlendirmesinden en azından “iyi” not almış olmalıdır.
c) Bebeklere microchip takılmış olmalıdır.

Şecere neden önemlidir?

Aynen insanlarda olduğu gibi köpeklerde de akraba çiftleşmeleri, – özellikle yakın akraba çiftleşmeleri- çok ciddi bedensel ve mental sorunlara yol açabilmektedir. Bu sebeple ki; şecere sadece ırkı güzelleştirmek ve saf tutmak adına değil, sağlıklı bebeklerin dünyaya gelmesine vesile olduğu için de son derece önemlidir.

Unutmayalım ki tüm bebekler güzeldir, tüm köpekler candır. Bu yazı sadece, “şecere” ile ilgili kafalardaki soru işaretlerini gidermek amacı ile yazılmıştır. Size A Kalite yavrularımız var diyen birine, Peki, A Şecere belgesi de var mı diye sormalısınız. Örneği ekte bulunan üzerinde mikrochip numarası bulunan, Köpek Irkları Federasyonu tarafından basılmış ve soğuk damga ile mühürlenmiş evrağını görmelisiniz. Aklınızda netleşmedi ve karşınızdakilere inanmadı iseniz Köpek Irkları Federasyonunu telefon ile arayarak söz konusu belgenin doğruluğunu, mikrochip numarasını kontrol ettirmelisiniz.

Şecereli yavru, aynı zamanda ataları doğru olarak, aynı ırklardan eşleşmiş yavrulardır. Örneğin bir Golden Retriever almak istediğinizde, atalarının hepsi Golden Retriever mi, yoksa atalarının bazıları başka ırklarla çiftleşmiş mi sorusuna yanıtı sadece Şecere Belgesi verir. Şecere Belgesi olmayan bir Golden Retriever yavrunun atalarında bir başka bambaşka özelliklerde köpek kanı olup olmadığını bilemezsiniz ve muhtemelen de vardır. Bu nedenle bu tür yanlış ırk eşleştirmelerini önlemek, Köpeklerin ehliyetsiz kişiler tarafından üretilmesine engel olmak, sağlıksız şartlarda büyümelerini önlemek için FCI tarafından üretim izni verilmiş kişilerce üretimi yapılmış, Federasyon kontrolünde üretim yapan, doğru eşleşmeler yapan kişiler tercih edildiğinde; hatalı, kontrolsüz, sağlıksız üretilmiş yavruların üretilmesine de engel olunacaktır.

Kabul edilmiş her ırkın gelişimi, gelecek nesillere doğru kan ile aktarılması hepimizin sorumluluğundadır.
​Rottweiler Türkiye ekibi bu sorumluluğun farkındadır.

]]>
https://www.rottweilerturkiye.net/soy-kutugu-belgesi-ne-demektir/feed/ 0
Rottweiler Türkiye anlatımı ile Aşı Programı 1. aşıdan itibaren https://www.rottweilerturkiye.net/rottweiler-asi-programi/ https://www.rottweilerturkiye.net/rottweiler-asi-programi/#respond Thu, 30 Jan 2020 21:35:41 +0000 https://www.rottweilerturkiye.net/?p=2771 Köpekleri hastalıklardan korumak için aşılama işlemi çok önemlidir. Rottweiler köpeklerde yanlış aşılama takvimi ya da uygun olmayan aşılar kullanılması durumunda yavrunun kaybına kadar neden olabilir. Bütün aşılar aynı içerikte olmamasında dolayı, aşının yarardan çok zararı olabilir. Bu nedenle veteriner hekimler tarafından hayvanın sahip olduğu koşullar göz önünde bulundurularak farklı hayvanlar için değişik aşılama takvimi kullanılmalıdır.

Rottweiler Aşı Programı

Rottweiler Türkiye‘de en çok sevilen kopek cinsidir. Bu yavru köpeklerde 6 ile 8 haftalık olduklarında aşılamaya başlanmalıdır. 21 günlük aralıklarla devam edilmelidir.

Karma aşı 6.hafta puppy dp yavru köpekler için yapılır.

Karma aşı  9.hafta dhp+l yapılır.

Karma aşı 12.hafta dhp+l  yapılır.
Kuzuz aşısı 14- 15.hafta r yapılır.

 

Kuduz ve Karma aşıları yılda bir kez tekrar edilmelidir. Köpek öksürüğüne karşı yapılacak olan aşılamaların başlangıcı için Rottweiler köpek 6 ile 8 haftalar ulaştığında sütten kesilir. Sütten kesme dönemi bittikten sonra bu aşının 6-12 aylık aralıklarla tekrar edilmesi tavsiye edilmektedir.

 

Yetişkin Köpeklerde Aşı Süreleri

 

Karma aşı yılda bir kez yapılır.

Bordotella’ya karşı aşılama  yılda bir kez yapılır.

Kuduz aşısı  yılda bir  kez yapılır.

Corona aşısı  yılda bir kez yapılır.

Dışkı muayenesi parazit yönünden yılda bir kez yapılır.

İç Parazitlerden koruma ve tedavisi iki ayda bir yapılır.

Dış Parazitlerden koruma ve tedavisi kışın iki ayda bir, yazın ayda bir yapılır.

 

Rottweiler Türkiye Aşı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Veteriner hekiminizin tarafından uyguladığı aşı takvimini tam ve eksiksiz uyun, aşı takviminden istenilen verimin alınması için gereklidir.

Aşı işlemi yapıldıktan sonra 1 hafta  kesinlikle banyo yaptırmayınız.

Aşı takviminden önce ve aşı takvimi sırasında enfeksiyon kapmaması için yavru köpeğinizi enfeksiyon riski olan yerlerden uzak tutmalıyız. Kesinlikle aşılı olsa bile diğer köpeklerle temas ettirmeyiniz.

Aşı köpeğimizin vücut ısısının yükselmesine ateşe neden olabilir.

 

Kesinlikle veteriner hekiminize sormadan herhangi bir ateş düşürücü ilaç vermeyiniz.

 

Veteriner hekiminiz bilgisi dışında kullanılan bu tip ilaçlar özellikle Rottweiler Türkiye’de bulunan cins köpekler için toksik etkili olabilir ve zehirlenmeye yol açabilir

 

Aşı sonrası istirahat etmelidir. 

 

Köpekleri hastalıklardan korumak için aşılama işlemi çok önemlidir. Rottweiler köpeklerde yanlış aşılama takvimi ya da uygun olmayan aşılar kullanılması durumunda yavrunun kaybına kadar neden olabilir. Bütün aşılar aynı içerikte olmamasında dolayı, aşının yarardan çok zararı olabilir. Bu nedenle veteriner hekimler tarafından hayvanın sahip olduğu koşullar göz önünde bulundurularak farklı hayvanlar için değişik aşılama takvimi kullanılmalıdır.

Rottweiler Aşı Programı

Rottweiler Türkiye‘de en çok sevilen kopek cinsidir. Bu yavru köpeklerde 6 ile 8 haftalık olduklarında aşılamaya başlanmalıdır. 21 günlük aralıklarla devam edilmelidir.

Karma aşı 6.hafta puppy dp yavru köpekler için yapılır.

Karma aşı  9.hafta dhp+l yapılır.

Karma aşı 12.hafta dhp+l  yapılır.
Kuzuz aşısı 14- 15.hafta r yapılır.

 

Kuduz ve Karma aşıları yılda bir kez tekrar edilmelidir. Köpek öksürüğüne karşı yapılacak olan aşılamaların başlangıcı için Rottweiler köpek 6 ile 8 haftalar ulaştığında sütten kesilir. Sütten kesme dönemi bittikten sonra bu aşının 6-12 aylık aralıklarla tekrar edilmesi tavsiye edilmektedir.

 

Yetişkin Köpeklerde Aşı Süreleri

 

Karma aşı yılda bir kez yapılır.

Bordotella’ya karşı aşılama  yılda bir kez yapılır.

Kuduz aşısı  yılda bir  kez yapılır.

Corona aşısı  yılda bir kez yapılır.

Dışkı muayenesi parazit yönünden yılda bir kez yapılır.

İç Parazitlerden koruma ve tedavisi iki ayda bir yapılır.

Dış Parazitlerden koruma ve tedavisi kışın iki ayda bir, yazın ayda bir yapılır.

 

Rottweiler Türkiye Aşı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Veteriner hekiminizin tarafından uyguladığı aşı takvimini tam ve eksiksiz uyun, aşı takviminden istenilen verimin alınması için gereklidir.

Aşı işlemi yapıldıktan sonra 1 hafta  kesinlikle banyo yaptırmayınız.

Aşı takviminden önce ve aşı takvimi sırasında enfeksiyon kapmaması için yavru köpeğinizi enfeksiyon riski olan yerlerden uzak tutmalıyız. Kesinlikle aşılı olsa bile diğer köpeklerle temas ettirmeyiniz.

Aşı köpeğimizin vücut ısısının yükselmesine ateşe neden olabilir.

 

Kesinlikle veteriner hekiminize sormadan herhangi bir ateş düşürücü ilaç vermeyiniz.

 

Veteriner hekiminiz bilgisi dışında kullanılan bu tip ilaçlar özellikle Rottweiler Türkiye’de bulunan cins köpekler için toksik etkili olabilir ve zehirlenmeye yol açabilir

 

Aşı sonrası istirahat etmelidir.

 

 

]]>
https://www.rottweilerturkiye.net/rottweiler-asi-programi/feed/ 0
Rottweiler Türkiye Anlatıyor.. Safkan Olması iyi üretilmiş anlamına gelmiyor. https://www.rottweilerturkiye.net/rottweiler-turkiye-anlatiyor-safkan-olmasi-iyi-uretilmis-anlamina-gelmiyor/ https://www.rottweilerturkiye.net/rottweiler-turkiye-anlatiyor-safkan-olmasi-iyi-uretilmis-anlamina-gelmiyor/#respond Thu, 30 Jan 2020 18:09:14 +0000 https://www.rottweilerturkiye.net/?p=2764 SAFKAN, OTOMATIKMAN IYI URETIM ANLAMINA GELMEZ.

ABD’de her yil 3.3 milyon kopek barinaklara dusuyor. Her ne kadar 2011 ‘den itibaren bu sayi dususteyse de hala basa cikilmasi gereken bir sorun. Ote yandan bu sayinin sadece %5’i safkan kopek irklarini iceriyor. Bunun nedeni de sorumlulugunun bilincindeki yetistiriciler kopeklerini dikkatle uretip dikkatle sahiplendiriyor ve eger kopek bir sekilde sahipsiz kalirsa geri alip daha uygun baska bir yuva bulmanin yolunu ariyorlar. Onlari dikkatli ve sormlulugunun bilincinde yetistirici yapan da bu zaten.

National Animal Interest Alliance (NAIA) bunun onemine dikkat cekmek icin su noktalarin altini ciziyor:

Merdiven alti yetistiriciler ve asiri sayilarda yavru ureten (puppy mills) yerlerin urettigi kopekler de safkan olabilir ancak saglikli ve kaliteli kopekler olduklari anlamina gelmez. Genetik testleri yapilmadan rastgele ve ardarda cifestirilen kopekler bir de parayi ilk verene satildiginda bundan saglikli sonuc beklemek hayal perestlik olur.

Bu nedenle dikkatli, kayitli uretim yapan, damizliklarini karakterlerine ve fiziksel kalitelerine gore dikkatle secen, para kazanmayi hedef gormeyerek oncelikle irkin korunmasini on plana koyan ve kopeklerini dikkatle sahiplendirip bir sorun cikarsa geri alan gercek yetistiricilerin degeri iyi anlasilmalidir. Rottweiler türkiye ekibi olarak.

]]>
https://www.rottweilerturkiye.net/rottweiler-turkiye-anlatiyor-safkan-olmasi-iyi-uretilmis-anlamina-gelmiyor/feed/ 0
Kediden ve Köpekten İnsana Corona Virüsü Geçer Mİ? – Rottweiler Türkiye olarak araştırdık https://www.rottweilerturkiye.net/kediden-ve-kopekten-insana-corona-virusu-gecer-mi/ https://www.rottweilerturkiye.net/kediden-ve-kopekten-insana-corona-virusu-gecer-mi/#respond Sun, 26 Jan 2020 07:53:24 +0000 https://www.rottweilerturkiye.net/?p=2755 KEDİDEN VE KÖPEKTEN İNSANA CORONA VİRÜSÜ GEÇER Mİ?
Corona salgını hakkında en çok merak edilenlerden biri kedi ve köpeklerden insanlara bu virüsün bulaşıp bulaşmadığı. Bu soruların yanıtlarını veteriner hekimlere sorduk.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkıp insanların hayatını kaybetmesine sebep olan korona virüs dünyanın gündemine oturmuş durumda. Virüsün insanlara yarasalardan geçtiğinin iddia edilmesiyle birlikte kimileri insanlara kedilerden ve köpeklerden de bu virüsün bulaşabileceğini söylemeye başladılar. Peki, korona virüs nedir ve kedilerden, köpeklerden insana corona virüsü bulaşır mı?

Kediden Ve Köpekten İnsana Corona Virüsü Geçer Mi?

Corona virüs nedir?
Corona virüs bir virüs değil bir virüs ailesinin ismi. Coronavirus olarak bilinen bu virüs ailesi hem memelilerde hem de kuşlarda hastalıklara sebep olabiliyor. Virüsün farklı türlerde hastalığa neden olan suşları da farklı, suş nedir onu da kısaca açıklayalım. Virüs ve bakterilerin alt türlerinin farklı genetik özellikleri bulunan gruplarına ‘suş’ ismi veriliyor. Korona virüs ailesinin üyesi olan virüsler Ortadoğu solunum sendromu (MERS), şiddetli akut solunum sendromu (SARS) gibi hastalıklara neden olur. Bu virüsler hayvanlar ve insanlar arasında bulaşıcı olabilir. Corona virüsün insanları etkileyen suşları genellikle solunum yolu hastalıklarına neden olurken kedi ve köpekleri etkileyen suşları ise daha çok bağırsak hastalıklarına sebep oluyor.

Kediden Ve Köpekten İnsana Corona Virüsü Geçer Mi?

Kediden ya da köpekten insana corona virüs geçer mi?
Sosyal medyada kedilerden ya da köpeklerden insanlara corona geçebileceğine ilişkin iddialar paylaşılıyor, ancak bu iddiaların gerçekle ilgisi yok. Konu hakkında iki ayrı veteriner hekim ile görüşerek kapsamlı bilgi aldık. Vetist Veteriner Kliniği‘nden veteriner hekim Aslıhan Öztop kediden insana corona geçer mi ve köpekten insana corona geçer mi sorularımızı şöyle yanıtladı: “Corona virüsü birçok alt türü olan RNA’lı, zarflı bir virüstür. Kedilerde genellikle ishale köpeklerdeyse şiddetli, bazen de kanlı ishale neden olur. Bunu şöyle düşünebilirsiniz, canlılar nasıl memeliler, omurgasızlar diye ayrılıyor ve omurgasızlarla memeliler arasında ne kadar büyük farklılıklar var, işte bu korona virüsleri arasında da bu denli büyük farklılıklar bulunuyor. Kedideki corona köpeğe, köpektekiyse kediye geçmiyor, çünkü farklı virüsler.Zoonoz yani hayvandan insana bulaşan hastalıklar var ancak kedi ve köpekteki korona bu hastalıklar arasında yer almıyor. Yani kedi ve köpekteki corona virüsünün insana geçmesi mümkün değil. Kedilerde fip hastalığı da corona virüsünün mutasyona uğramış halinden kaynaklanıyor, virüs kedinin vücudunun içinde mutasyon geçirerek fip hastalığına neden oluyor, ancak mutasyona uğramış halinin de ne insanlara ne de köpeklere geçme olasılığı bulunmuyor.”ancak mutasyona uğramış halinin de ne insanlara ne de köpeklere geçme olasılığı bulunmuyor.”ancak mutasyona uğramış halinin de ne insanlara ne de köpeklere geçme olasılığı bulunmuyor.”

Kediden Ve Köpekten İnsana Corona Virüsü Geçer Mi?

“Turist girişini denetim altına almak gerekiyor”
Veteriner hekim Aslıhan Öztop salgına neden olan virüsün insanlar tarafından ülkemize getirebileceğinin altını çiziyor: “Virüs ve bakteriler genellikle bir türü etkiler ve şu an Çin’deki salgına sebep olan virüs de bir insanın vücudunda mutasyona uğramış ve insandan insana bulaşmıştır. Söz konusu virüsün kedi ya da köpekten insana bulaşma olasılığı yok ancak Çin’den ve hastalığın görüldüğü diğer ülkelerden ülkemize gelen turist girişini denetim altına almak gerekiyor zira mutasyona uğramış virüsü bu kişiler ülkemize getirebilir.”

“Bugüne dek kediden ya da köpekten insana corona geçtiği görülmedi”
Veteriner hekim Hasan Erduran ise kediden insana corona geçer mi ve köpekten insana korona geçer mi sorularımızı şu şekilde yanıtladı:”Kediden insana corona geçme olasılığı yok, ancak köpekteki corona suşu insanınkine yakın, şayet bu virüs mutasyona uğrarsa teorik olarak insana bulaşabileceği söylenebilir. Ancak bunun olması için virüsün mutasyona uğraması gerekir, şu an bulunduğu haliyle böyle bir risk yok. Corona virüsü oro-fekal yolla yani dışkı, ağız yoluyla bulaşır. Bugüne dek kediden ya da köpekten insana corona bulaştığı görülmedi. Eğer suş aynı olsa kedideki corona köpeğe, köpekteki de kediye bulaşırdı ama bulaşmıyor çünkü ikisi farklı.”

Kediden Ve Köpekten İnsana Corona Virüsü Geçer Mi?

“Köpekler için tam koruma sağlayan korona aşısı var”
Veteriner hekim Hasan Erduran köpeklerden insana corona geçme olasılığı bulunmadığını belirtirken köpekleri bu virüsten korumak için düzenli olarak aşılatmak gerektiğinin de altını çizdi. “Ayrıca köpekler için tam etkili corona aşısı varken kediler için yok ve köpek aşısını kedide kullanamıyoruz, çünkü iki virüs farklı. Köpeklerdeki corona insana bulaşmıyor, ama yine de köpekleri bu virüse karşı düzenli olarak aşılatmak köpeklerin sağlığını korumak için gerekiyor. Kedilere dönersek sokak kedilerinin %80’i zaten corona pozitif, eğer iddia edildiği gibi virüs kediden insana bulaşıyor olsaydı dünyada insan kalmazdı. Coronanın mutasyona uğramış hali kedilerde fip hastalığına sebep oluyor ve bu hali de insanlara bulaşmıyor.”

Gördüğünüz gibi köpekten insana korona bulaşır mı ve kediden insana korona bulaşır mı sorularının yanıtları hayır. Lütfen sosyal medyada dolaşan asılsız iddialara inanmayın, tabi kedi ve köpek dostlarınızın aşılarını da düzenli olarak yaptırmayı unutmayın.

]]>
https://www.rottweilerturkiye.net/kediden-ve-kopekten-insana-corona-virusu-gecer-mi/feed/ 0
Yorkshire Terrier https://www.rottweilerturkiye.net/yorkshire-terrier/ https://www.rottweilerturkiye.net/yorkshire-terrier/#comments Fri, 03 Jan 2020 19:39:02 +0000 https://www.rottweilerturkiye.net/?p=2719 Bu canlı, minyatür enerji küpü, Avrupa ve Kuzey Amerika’da sayısı en fazla olan safkan cins köpektir. Genellikle bir moda aksesuarı olarak görülmesine karşın tipik bir Yorkshire Terrier ufak yapısının pek farkında olmayan enerjik bir hayvandır. Çok oyuncudur ve enerjisi bitmek tükenmek bilmez gibidir. Çoğu Yorky, alındıkları andan itibaren şımartılırlar ve öğrenme heveslerini gösterme fırsatı bulamazlar. Fazla üretim de asabi ya da fazla uysal örnekler yaratmışsa da, bunlar neyse ki çok ufak bir azınlık oluştururlar. Boyutların küçültülmesi bazı tıbbi sorunlara neden olmuştur.Bu cinsin orijinleri 1800′lerde, Büyük Britanya’nın Yorkshire, West Riding bölgesine dayanır. Bir cepte taşınabilecek kadar ufak bir fare avcısı geliştirmek isteyen madenciler, olasılıkla siyah ve sarımsı kahve teriyeleri, Paisley ve Clydesdale teriyerlerle melezlemişlerdir.

 • En tanınmış teriyedir.
 • Bağımsız ve canlı.
 • Tıknaz ve derli toplu bir görüntüsü vardır.
 • Düz, ince bacaklar gür tüylerin arkasında gizlidir.
 • Uzun tüyler özen ister.
 • Tüyler kulak kısmında kesilmiştir.

Orijin Ülke: Büyük Britanya
Orijin Tarihi: 1800′ler
Ortalama Yaşam Süresi: 14 yıl
Bakımı: Düzenli bakım ister.
Diğer Adları: Kırık tüylü Scottish Teriye
Huy: Azimli ve uyanık.
Boy: 22,5 – 23,5 cm
Ağırlık: 2,5 – 3,5 kg
Baş: Küçük ve düz. Küçük, ucu siyah bir burnu vardır. Baş yapısı dardır ama çalıyı andıran tüyleri kare bir görüntü verir.
Gözler: Kara ve parlak.
Kulaklar: V biçiminde, dik.
Gövde: Arkası kısa, oranlı.
Kürk: Uzun, düz ve ipeksi. Gövdede çelik mavisi, baş ve göğüste parlak ten rengi.
Kuyruk: Genellikle kesik.

 

]]>
https://www.rottweilerturkiye.net/yorkshire-terrier/feed/ 2