Rottweiler Türkiye https://www.rottweilerturkiye.net Haus Of Rottweiler Türkiye - FCI Kennel Fri, 29 May 2020 21:35:01 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.4.1 https://www.rottweilerturkiye.net/wp-content/uploads/2019/12/cropped-logo-32x32.png Rottweiler Türkiye https://www.rottweilerturkiye.net 32 32 İki Ayrı Irkları eşleştirip Safkan ırk gibi insanlara satan bazı üretim çiftlikleri var https://www.rottweilerturkiye.net/iki-ayri-irklari-eslestirip-safkan-irk-gibi-insanlara-satan-bazi-uretim-ciftlikleri-var/ https://www.rottweilerturkiye.net/iki-ayri-irklari-eslestirip-safkan-irk-gibi-insanlara-satan-bazi-uretim-ciftlikleri-var/#respond Tue, 14 Apr 2020 11:02:10 +0000 https://www.rottweilerturkiye.net/?p=2859 Son günlerde özellikle Amerika’da yaygın olan farklı ırktan köpeklerin eşleştirilip yavrularına her iki ırkın adı verildiği bir durum söz konusu. Beagle ırkı ile Pug ırkı eşleştirilip “Beapug”, Maltese ırkı ile Poodle ırkı eşleştirilip “Maltipoo”, Labrador Retriever ırkı ile yine Poodle ırkı eşleştirilip “Labrodoodle” gibi her iki ırkı anımsatan isimler veriliyor. Önce Amerika, sonra Avrupa ve şimdi de ülkemizde şahit olmaya başladık bu duruma ama bilinmeli ki bu “melez” köpeklere bir “ırk” denmesi mümkün değil. Tür ve ırk kavramlarının tanımlarına bakarak bu konuyu biraz daha netleştirmekte yarar var.

Tür, çiftleştiklerinde üreyip çoğalabilme potansiyeline sahip grupların oluşturduğu bir bütündür. Bir türün temsilcisi diğer bir türün temsilcisi ile verimli bir eşleşme gerçekleştiremezler. Ancak birbirlerine yakın olan bazı türler aralarında çiftleşebilirler ama bunlardan oluşan bireyler sonraki aşamada ne kendi gibi olanlarla ne de atasal kuşaktan herhangi birinin bir üyesiyle verimli bir birleşme gerçekleştiremezler ve bunlar arasında verimli bir üretkenlik ve atalara hem fiziksel hem de karakter açısından tam bir bütünlük ve benzerlik söz konusu olamaz.

Diğer yandan ırk tanımına bakılırsa “aynı kalıtsal karakterleri taşıyan, aynı soydan gelme bireyler topluluğu” gibi bir tanım görebiliriz. Bir başka tanıma göre de “Aynı tür içerisinde yer alan ve göreceli olarak küçük morfolojik ve genetik farklılıklar taşıyan her bir topluluk” olarak açıklanabilir. Burada önemli olan aynı ırktan eşleşen hayvanların yavrularının ebeveynlerine ve atalarına hem morfolojik hem de karakter açısından benzemesi ve bu özellikleri kendi nesillerinde de gösterebilmesidir. Bir başka açıdan ırk, aralarında karakter ayrılığı ne kadar büyük olursa olsun, birbiriyle eşleştiğinde doğurgan (kısır olmayan) bireyler verebilen, aynı türe bağlı gruplar olarak da tanımlanabilir. Irk oluşumu, daha çok çevre koşullarının etkisiyle ortaya çıkmıştır. Belli bir yörede bulunan bir türe ait bireyler, yeni döller verirken, mutasyon yoluyla yeni birtakım özellikler kazanabilirler. Bu özellikler kuşkusuz o bölgenin sınırları içinde kalacak, böylece aynı türün farklı coğrafî yörelerde bulunan bireyleri birbirinden az çok farklı görünüm ve nitelikler kazanacaklardır.

İki ayrı ırktan köpeği eşleyip bunu bir “ırk” olarak ortaya atmak mümkün değildir. Bir köpek türünün ırk olarak tanımlanabilmesi için uzun yıllar çalışma yapılması, köpeklerin yukarıda da açıklandığı üzere aynı tip ve karakterde yavrular vermesi gerekmektedir. İki ayrı ırkın eşleştirilip yavrularının yeni bir isimle “ırk” olarak adlandırılması son derece yanlıştır, bu köpeklere ancak “melez, kırma” denilebilir.

FCI tüzüğünün amaçları hakkında bilgi veren ikinci maddesi gereğince FCI ve üyesi KIF olarak bizler, uluslararası standartları FCI üyesi 100’ün üzerinde ülke tarafından kabul edilmiş ırkların gelişimini, sağlığını ve üye olduğumuz Uluslararası organizasyonun kuralları gereği bu “safkan” ırkların geleceğini, tüm dünya toplumuna taşıdığımız sorumluluk gereği korumakla yükümlüyüz.

Ayrıca FCI Uluslararası Yetiştiricilik kurallarına göre sadece ve sadece standartları üye ülkeler tarafından belirlenmiş, FCI tarafından onaylanmış “safkan” ırklar bu ülkelerde kabul edilen soy kütüğü belgelerine sahip olabilir, kabul görebilir.

Bu tür “melez” kopek olarak adlandırılabilecek yavruların sorumsuzca, haklarında yeterli genetik altyapı, olası sağlık sorunları(fiziksel veya psikolojik) hakkında yeterli araştırma yapılmadan bir de değişik köpek tüccarları tarafından toplumu yanıltacak şekilde kendi pazarlama taktikleri gereği “dizayn ırk” şeklinde adlandırılarak sunulmaya çalışılması kesinlikle kabul edilemez ve temsil ettiğimiz değerlere aykırıdır.

FCI Uluslararası kuralları çerçevesinde safkan ırkları üretenleri ayrı tutarak, köpek yetiştiricisi olmayıp, köpek ticaretçisi durumunda olanlar ve bu tür sözde “dizayn ırk” ürettiğini iddia eden kişilerin organizasyonumuz çatısı altında yer almalarına, değerlerimizi hiçe sayarak, ırkları yok etmelerine izin verilmeyecektir.

KIF Yönetim Kurulu

Kaynak: Kif.org.tr

]]>
https://www.rottweilerturkiye.net/iki-ayri-irklari-eslestirip-safkan-irk-gibi-insanlara-satan-bazi-uretim-ciftlikleri-var/feed/ 0
Rottweiler Türkiye Yeni Eşleşmesi https://www.rottweilerturkiye.net/rottweiler-turkiye-yeni-eslesmesi-mayis-dogumlu/ https://www.rottweilerturkiye.net/rottweiler-turkiye-yeni-eslesmesi-mayis-dogumlu/#respond Sun, 05 Apr 2020 09:43:07 +0000 https://www.rottweilerturkiye.net/?p=2845  

Nela Ritter Von Camelot ile Lodos Haus Of  Rottweiler Türkiye eşleşme bilgilendirmesi.. “Tahmini Doğum Mayıs ayındadır.”

 

Anne Rottweiler’ımız : Nela Ritter Von Camelot

Babası: TK’s Ivan the Great Balkan Şampiyonu’dur.

Dedesi : Vikko della Val di Noto ADRK Dünya Şampiyonu’dur.

   Şecere Bilgisi : Bilgi için Tıklayınız

 

Baba Rottweiler’ımız : Lodos 

Babası : Fly vom Hause Edelstein Türkiye Şampiyonu

Dedesi : Lex vom Hause Edelstein ADRK Dünya Şampiyonu

Şecere Bilgisi :  Bilgi için tıklayınız

 

]]>
https://www.rottweilerturkiye.net/rottweiler-turkiye-yeni-eslesmesi-mayis-dogumlu/feed/ 0
Rottweiler Yavrusu için veteriner seçimi https://www.rottweilerturkiye.net/rottweiler-yavrusu-icin-veteriner-secimi/ https://www.rottweilerturkiye.net/rottweiler-yavrusu-icin-veteriner-secimi/#comments Wed, 04 Mar 2020 23:58:10 +0000 https://www.rottweilerturkiye.net/?p=2824  

EVİNE HOŞ GELDİN YAVRU KÖPEK Tebrikler!  

 

Artık yeni bir yavru köpeğiniz var! Hayatınızı bu yeni arkadaşınızla paylaşmayı seçerek çok önemli bir karar vermiş bulunuyorsunuz. Minik yavrunuzun sağlıklı, neşeli ve vefalı bir dost olmasını istiyorsanız, ona yalnızca sevgi ve ilginizi göstermeniz, eğitim vermeniz, doğru bir biçimde beslenmesini sağlamanız ve gerekli veteriner doktori bakımını yaptırmanız yeterli. 

 YAVRU KÖPEĞİNİZİ EVE GETİRMEDEN ÖNCE   VETERİNER HEKİMİ SEÇİMİ   Yavru köpeğiniz eve gelmeden önce ya da geldikten sonra, aşılarının ve ilk denetiminün yapılması için mümkün olan en hızlıca bir veteriner doktori seçmeniz büyük önem taşımaktadır. Bildiğiniz bir veteriner doktori yoksa size bu yavru köpeği satan veya veren kişiden, komşunuzdan, hayvan hakları derneğinden güvenilir bir veteriner doktori tavsiyesi isteyebilirsiniz. Veteriner doktori seçerken nelere dikkat etmelisiniz: • Acil durumlar olabileceğini düşünerek, evinize yakın bir veteriner doktori seçin. • Veteriner doktori ile görüşün ve temizlik için neler yapıldığını kontrol edin. • Hafta sonunda veya akşamları olabilecek acil durumlar için, en yakın evcil hayvan kliniğinin yerini belirleyin. Yeri gidip görün. Böylece acil bir durum için ihtiyacınız olmadan önce nerede bulunduğunu öğrenmiş olursunuz. • Veteriner doktori ve kliniğin adres ve telefon numaralarını elinizin altında bulun durun.

NELERE İHTİYACINIZ OLACAK?

Minik yavru köpeğiniz evinize geldiği zaman, onun için elinizin altında bulunması gereken birkaç şey vardır. KULÜBE Yavru köpeğiniz için almanız en önemli şeylerden biri, kendi evi olarak benimseyeceği bir kulübedir. Yavru köpeğinizi kulübede ahenkaya ve kalmaya alıştırarak kendini rahat ve güvende hissetmesini sağlayabilirsiniz. Kulübe, eğitim için de önemli bir araçtır ve köpeğiniz için kendine ait hissedeceği ufak bir sığınak sağlar. Kulübe seçerken nelere dikkat etmelisiniz? • Telden ya da plastikten yapılmış kulübeleri tercih edebilirsiniz fakat asıl önemli olan kulübe içinde köpeğinizin ayakta durmasına ve dönebilmesine yetecek kadar yer olmasından emin olmanızdır. • Kulübe köpeğin bir ucunda tuvaletini yapabileceği, diğer ucunda ise uyuyabileceği kadar büyük de olmamalıdır. • Köpeğiniz büyük bir ırk ise, o zaman ya ebadı köpeğin büyüklüğüne göre ayarlanabilen bir kulübe veya hayatı boyunca kullanabileceği 2 ya da 3 farklı ebatta kulübe alabilirsiniz. • Kulübenin makul bir havalandırması olması gereklidir. Fakat deliklerin, köpeğin kafasını veya patilerini sıkıştıramayacağı kadar ufak olmasına dikkat etmek gerekir. • Kapı, güvenilir bir biçimde kilitlenmelidir. • Köpeği sıcak tutmaya yardımcı olması için, kulübenin içine battaniye ya da yastık koyabilirsiniz. Köpeğinizin evde eğitilmemiş veya çiğneme eğilimi olması durumunda tedbirli davranmanız gerekir. (Kullanılan malzeme güvenilir ve temizlenmesi basit olması gereklidir.) • Yavru köpeğinizi eve getirdiğinizde kulübeyi hazırlamış olun. • Kulübeyi temizlemesi basit ve ayakaltında olmayan bir yere koyun. Ancak köpeği dışlamayın. Kulübeyi, yavru köpeğinizin bir yandan evde olup biteni izleyebileceği, bir yandan da kendini, kendine özel olan yerinde, güvende hissedebileceği bir tarafa koyun.

 

YAVRU KÖPEĞİNİZİ KULÜBESİ İLE TANIŞTIRMAK Köpeğinizi eve getirdikten mümkün olduğunca kısa bir müddet sonra kulübesi ile tanıştırın. Bir ölçü yavru köpek maması koyun. Ardından yavru köpeğe “Kulübe”, “Yatak”, “Ev” ve aynısı deyimlerle komut vererek kulübenin içine nazikçe yönlendirin. Tutarlı olması açısından her zaman aynı komutu vermeyi unutmayın. Yavru köpeğiniz kulübesine girdiği anda kapısını kapatın ve sakin bir biçimde sözlü olarak ödüllendirin. Yavru köpeğinizin kulübeye alışması için bu rutini giderek daha uzun sürelerde uygulayın. Köpeğiniz ilk andan itibaren kulübesinde ahenkalıdır. Kulübeyi hiçbir zaman ceza vermek için kullanmayın. Onun, kulübesine girme zamanını kendinin beklemesini sağlayın. Kulübesinde olduğu zaman ona çiğneyebileceği güvenilir bir oyuncak verebilirsiniz. Fakat kulübesinin içinde mama veya su vermemelisiniz. Yavru köpeğiniz, kulübe içinde mama ve su olduğundan memnun olacaktır, yalnız bu durum kulübesinin kirlenmesine neden olacaktır. Köpeğinizin rahatı için kulübesinde bulunduğu esnada tasmasını çıkarmanız tavsiye edilir.

TASMA VE KAYIŞ Köpeğinizi vakit kaybetmeden tasma takma fikrine alıştırmanız gereklidir. Ayrıca kayış ile dolaşması onun güvenilirği için en iyi olandır. Yavru köpeğinizin ilk tasma ve kayışı, hafif naylon ya da deriden yapılmış olması gereklidir. Tasmanın büyüklüğünü saptamak için, boynunu ölçtükten sonra saptadığınız uzunluğa 5 cm eklemelisiniz. Yavru köpeğinizin tasmasına sığdığından emin olmak için tasmayı sıklıkla kontrol edin. Yavru köpeğiniz yaşlandıkça, örgülü pamuk veya tokalı, güvenilir deri bir kayışa ihtiyacınız olacaktır. Eğitim ve gezi konusu ile ilgili kullanmak için en uygun olan, 2 metre uzunluğundaki kayıştır.

KÜNYE YA DA ÇİP Köpeğinizin evin dışında dolaşması ve güvenilir bir biçimde dönmesi için, bir künye veya mikroçip gerekmektedir. Köpeğinizi, tasmasında sürekli künye bulundurarak güvenlik altına alabilirsiniz. Künyenin yavru köpeğinizin adını, sizin adınızı, adres ve telefonunuzu (alan kodunu da içerecek biçimde) içerdiğinden emin olun. Veteriner doktorinize veya bir evcil hayvan bakım uzmanına danışarak, köpeğinizin tanınması için, derisinin altına elektronik bir mikroçip yerleştirme tekniğini de kullanabilmeniz mümkün.

MAMA VE SU KABI Hem temizlenmesi basit hem de devrilmeyecek kadar ağır olan mama kaplarını tercih edin. Bu size muazzam gelebilir yalnız bazı köpeklerin plastiğe karşı alerjisi vardır. Dolayısıyla, güvenlik için çift pkatiyennmaz çelik kaplar tavsiye edilir. Yavru köpeğinizin mama kabını her gün yıkamayı unutmayınız. 

 TÜYLERİNİ TARAMAK İÇİN İHTİYACINIZ OLANLAR Başlangıçta yavru köpeğinize haftalık tüy bakımı uygulayın. İhtiyaç duyacağınız tarama aletleri, yavru köpeğinizin tüylerine göre seçilir. Kısa tüylü bir köpeği doğal kıl fırçasıyla, plastik tarakla veya ele geçirilerek kullanılan tarak sayesinde ta rayın. Özellikle uzun tüylü ırklar için sağlam, büyük dişli ve büyük ihtimalle dolaşmış olan tüyleri ayırmayı başarabilecek taraklar gerekir. Her iki ırk için de bunun dışında birer tane pire tarağı edinilmelidir. OYUNCAKLAR Güvenli oyuncaklar yavru köpeğiniz için önemlidir. Oyuncaklar olmasaydı, önlerine çıkan her şey çiğnenecek potansiyel bir oyuncak haline gelebilirdi. Bunun yanısıra, bu oyuncaklar bunun yanı sıra alıştırma yapmaya yardım eder. Ayrıca yavru köpeğinizin çiğneme ihtiyacını gidermesi için güvenilir bir yoldur. Oyuncakları seçerken, bilhassa yavru köpekler için makul olmasına, parçalanmayacak, yırtılmayacak ve yutulmayacak cinsten olmalarına dikkat edin. Tavsiye edilmeyen oyuncaklar • Köpeğiniz oyuncağı tamamen ağzına sokabiliyorsa; bu, oyuncağın çok ufak ve tehlikeli olduğu anlamına gelmektedir. • İpli oyuncaklar saldırgan davranışa neden olabildiği için tavsiye edilmemektedir. • Sünger oyuncaklar veya vidalı nesneler, düdük veya yırtılabilen, yutulabilen diğer ek parçalar tavsiye edilmemektedir. • Kırılabilen sert ve sivri uçlu veya parçalı oyuncaklardan kaçının. Oyuncak OLMAYAN oyuncaklar • Ayakkabılar, giysiler ve çoraplar oyuncak değildir. Yavru köpeğiniz, çiğnemesine izin verdiğiniz ayakkabılar ile çiğnemesi yasak olan ayakkabılar arasında ayrım yapamayacaktır. • Yumaklar, iplikler, makaralar, lastik bantlar ve alüminyum folyodan yapılan toplar, selofan, şişe mantarı veya bükülmüş teller oyuncak değildir. Ayrıca bu gibi nesneleri oyun aracı yapması durumunda yavru köpeğiniz zarar görebilir. • Çocuk oyuncakları, yumUşak plastik, kürk, yün, sünger veya poliüretandan “yapılmaktadır. Yavru köpeğinizin bunlardan herhangi birini yutması durumunda sindirim sisteminde sorunlar çıkabilir. • Plastik torbalarla köpeğinizin oyun oynaması tehlikelidir. Oyun esnasında köpek, torbanın içine sıkışabilir ve nefes almakta güçlük çekebilir. Başka bir tehlikeli ihtimal ise plastik parçalarını çiğneyip yutmasıdır. Güvenli oyuncaklar • Büyük deriler, naylon çiğneme oyuncakları, sert plastik toplar genelde keyifli ve güvenilirdir. • İçine mama koyabileceğiniz ve yavru köpeğinizin bulup çıkarabileceği küpler veya toplar, yavru köpeğinizin ‘doğal’ araştırma davranışını da teşvik edecektir.

 

  MERAKLI GÖZLER EVİNİZİ KEŞFEDİYOR Rottweiler Yavrusuler, bebeklere benzer. Tıpkı onlar gibi canlı ve meraklıdırlar. Üstelik diş de menfaatirlar. Bu nedenle onların evini hazırlarken, tıpkı bir bebek için yapacağınız gibi hazırlık yapmanız gerekir. Rottweiler Yavrusulerin ufak olduğunu ve minik patileriyle evi keşfedecekleri için yere sizden daha yakın olacaklarını; bundan dolayı gözünüzden kaçan bir şeyden zarar görebileceklerini unutmayın.

 1. Köpeğinizi içeride güvenilir bir alana koyun. Camları ve kapıları güvenilir bir biçimde kapalı tutun. Kapatmak istemiyorsanız sinekliğe benzer bir koruma koyabilirsiniz.

 2. Rottweiler Yavrusuler etrafta dolaşacak ve yaramazlık yapacaklardır. Bu nedenle onları içeride veya dışarıda başıboş bırakmayın.

 3. Yavru köpeğinizi balkondan, kapı sundurmaların dan ve yüksek tezgahlardan uzak tutun. • Deterjan, çamaşır suyu, boya ve boya inceltici, gübre, dezenfektanlar, naftalin topu böcek ve kemirgen zehirleri ve antifriz gibi temizlik maddelerini yavru köpeğinizin erişemeyeceği güvenilir bir yerde, tercihen yüksek muhafazalı rafların bulunduğu kapalı dolaplarda saklayın. •Zehirli ev bitkilerini kaldırmanız veya yavru köpeğinizin erişemeyeceği bir yere koymanız gereklidir. Bunların arasında sayabileceğimiz bazı zehirli bitkiler şunlardır:

Şövalye çiçeği,

 Açelya,

 Şebboy,

 Melek kanadı,

 Orman asması,

 Nergis, Defne,

 Difenbahya,

 Zehirli sarmaşık,

 Yüksük otu,

 Çobanpüskülü,

 Meneviş,

 Zakkum,

Filkulağı,

 Atatürk çiçeği olarak bilinen poinsettia,

 Patates bitkisi,

 Tütün,

 Lale,

 Salkım söğüt Porsuk ağacıdır.

]]>
https://www.rottweilerturkiye.net/rottweiler-yavrusu-icin-veteriner-secimi/feed/ 1
Rottweiler Yavrusu evde bakılır mı ? https://www.rottweilerturkiye.net/rottweiler-yavrusu-evde-bakilir-mi/ https://www.rottweilerturkiye.net/rottweiler-yavrusu-evde-bakilir-mi/#respond Wed, 04 Mar 2020 22:23:21 +0000 https://www.rottweilerturkiye.net/?p=2820       Hayvan sevginizi daha yakın bir boyuta taşıyarak, evde bir Rottweiler Yavrusu bakmaya karar verdiyseniz ve bu bir  Rottweiler Yavrusu ise, çok eğlenceli günler sizi bekliyor demektir! Ancak unutmayın ki o henüz bir Yavru ve her Yavru gibi onun da özenli bir bakıma ihtiyacı var.

 

Yavrunuzun sevgiyle ve neşeyle büyümesi için, onun beslenme, sağlık ve oyun ihtiyaçlarını düzenli olarak karşılamanız gerekir. Annesinden henüz ayrılmış yavruza özenle baktığınız takdirde sağlıklı ve keyifli bir ömrü birlikte geçirebilirsiniz.

 

Rottweiler Yavrusu ne zaman sütten kesilir?

Rottweiler Yavrusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, sütten kesilme zamanıdır. Annesinden erken ayrılan ve yeterli anne sütü alamayan tüm canlılarda potansiyel sağlık sorunları oluşabileceği için, köpeğinizi annesinden en az 50-65 gün önce ayırmamalısınız. Eğer yavrunun annesi ölmüşse ve yeterli süt alamamışsa, anne sütündeki mineralleri içeren özel yenidoğan karışımlarını kullanarak Yavrunuzun ihtiyacı olan besinleri almasını sağlayabilirsiniz.

Yavru köpek nasıl beslenir?

45-50 gün  sonra sütten kesilen yavru köpeğinizi, yavru köpeklere uygun mamalarla beslemeye dikkat edin. Ancak süt beslenmesine alışkın yavrunuzun kuru mamaya geçişinde kabızlık problemi yaşamaması için, mamayı bir miktar su ille ıslatın ve daha rahat yemesini sağlayın. 2-3 aylık dönemde mamayı ıslatmak için keçi sütü kullanabilirsiniz. 3 aydan sonra ise eğer hala mamayı ıslatmanız gerekiyorsa -ki genellikle artık gerek kalmayacaktır- su ve süt yerine et suyu kullanabilirsiniz. Köpeklerin büyük çoğunluğunun 3 aydan sonra süte karşı hassasiyet gösterdikleri biliniyor; bu yüzden, 3 aydan sonra ishal gibi sindirim problemleriyle karşılaşmaması için süt vermeyi bırakmalısınız.

 

Yavru köpeklerin yetişkin köpeklerden çok daha fazla besin değerine ihtiyacı olur. Yavrulara özel mamalar seçerken; fosfor, mineral ve protein oranının yeterli miktarda olmasına dikkat etmelisiniz ve kuru mama yediği müddetçe her gün taze suyu da mamanın yanında bulundurmalısınız. Yavrunuzu ev yemeği ile beslemeniz önerilmez; çünkü midesini doldurup karnını doyursa da, hem yeterli miktarda mineral ve protein alamayacağı için sağlıklı bir bağışıklık sistemi geliştiremez hem de tüylerinin sağlıklı görünümünü engeller.

 

Yavru köpek nerede kalır?

Evinizi açtığınız köpeğiniz için rahatını ve dinlenme ihtiyacını karşılayabileceği bir güvenli alan yaratmalısınız. Ev şartlarına uygun, köpeğin içinde rahatça dönmesine imkan verecek büyüklükte bir kulübe, işinizi görecektir. Köpeğinizin rahatı ve ısınması için kulübenin içerisine minder, yastık ve bir örtü yerleştirebilirsiniz. Kulübenin güvenli bir malzemeden yapılmış olmasına ve üzerinde köpeğinizin burnunu ve patilerini sıkıştırmayacağı kadar küçük havalandırma deliklerinin bulunmasına dikkat etmelisiniz.

 

Yavrunuz eve geldiği zaman, onu kulübesine sevecen bir dille davet etmelisiniz. Kulübeye gitmesi için bir komut belirleyin (Örneğin; ev, yatak, yerine git, kulübene git vb.) ve her seferinde aynı komutu kullanarak tutarlı bir dil oluşturun. Kulübeyi asla ona ceza vermek için kullanmayın. Unutmayın, orası onun güvenli huzur alanı, ceza ile bağdaştırarak huzurlu olmasını sağlayamazsınız.

Yavru köpeği veterinere ne zaman götürmeliyim?

Köpeğiniz eve geldikten sonra en kısa süre içerisinde sağlık kontrolü için bir veteriner hekim seçin. Bu hekimin evinize yakın olmasına özen gösterin, sadece rutin kontroller değil, acil durumlarda da koşup yetişebileceğiniz bir mesafede olmalısınız. Ardından köpeğinizin ilk kontrollerini ve aşılarını yaptırarak sağlıklı olduğundan emin olun.

 

Ayrıca size yakın ve 24 saat açık olan evcil hayvan hastanelerinin de adres ve telefonlarını acil durumlarda ulaşabileceğiniz bir yerde bulundurun.

 

Yavru köpek oyuncakları nasıl olmalıdır?

 

Yavru köpeğiniz, güvenli oyuncaklar ile tırmalama ve ısırma ihtiyaçlarını karşılar. Bunun için güvenli plastikten yapılmış, parçalanarak ağzını yaralamayacak ve çiğneme ihtiyacını giderebilecek ürünler tercih edin.

 

Köpeğinizin ayakkabı, terlik vb. eşyalarla oyun oynamasına izin vermeyin. “Isırsın bir şey olmaz” diyebileceğiniz ev terliğinizin ardından, en sevdiğiniz ayakkabınızın da artık 3 parça haline geldiğini görebilirsiniz. Çünkü köpek “oynayabileceğim/oynayamayacağım” oyuncak ayrımı yapmaz. Onun için bir ayakkabıya izin vermişseniz, her ayakkabıya izin vermişsinizdir!

 

Köpekler poşetlerle oynamaya da çok meraklıdır; ancak poşetlerle oynamak onlar için güvenli bir seçenek değildir. Bu yüzden poşetlerle oynamasına da izin vermemelisiniz.

 

Yavru köpekte tasma seçimi

 

Köpeğinizi dışarıda gezdirirken onun ve çevrenin güvenliği için tasma takmaya küçük yaşta alıştırmalısınız. Bunun için Rottweiler Yavrunuzu rahatsız etmeyecek yumuşaklıkta, hafif malzemelerden yapılmış bir tasma tercih edebilirsiniz. Unutmayın ki bir köpeği tasmaya ne kadar erken alıştırırsanız o kadar kolay alışacaktır.

 

Yavru köpek için ev güvenliği

 

Tıpkı bir bebek gibi, bir yavru köpek için de evin içindeki pek çok şey potansiyel bir tehlike olabilir. Köpeğiniz eve geldiği andan itibaren ona uygun güvenlik önlemleri almaya dikkat etmelisiniz. Köpeğinizin güvenliği için;

 

Evdeki kabloları köpeğiniz sizin gözetiminizde değilken prizde takılı bırakmayın. Kabloları çiğneyebilir ve elektrik çarpabilir.

 

Evdeki ilaçları ve bitkileri onun ısırıp kemirebileceği mesafede bırakmayın, zehirlenebilir.

 

Klozetin kapağını her zaman kapalı tutun. Meraklı bebeğiniz suyu içmeye çalışabilir ve daha da kötüsü bunu yapmaya çalışırken klozetin içine düşebilir.

 

Kesici aletlerin onun ulaşabileceği bir yerde olmamasına dikkat edin.

 

Ve tüm bunların yanı sıra, onu yaptığı iyi şeylerin ardından sevgi dolu bir sesle onaylamayı, yapmasını istemediğiniz davranışlarında da kararlı bir sesle uyarmayı unutmayın. Tutarlı ve anlayabileceği, basit komutlar verin. Bebeklik döneminde ihtiyacı olan en önemli şey, bolca oyun oynamaktır. Onunla sevdiği oyunları oynayarak aranızdaki sevgi bağını güçlendirin.

 

Ailenizin yeni küçük ferdine ve size şimdiden mutluluklar!

Rottweiler Türkiye Ailesi

 

]]>
https://www.rottweilerturkiye.net/rottweiler-yavrusu-evde-bakilir-mi/feed/ 0
Rottweiler Turkiye Eşleşmesi https://www.rottweilerturkiye.net/2-dunya-sampiyonu-torununu-esledik-rottweiler-turkiye/ https://www.rottweilerturkiye.net/2-dunya-sampiyonu-torununu-esledik-rottweiler-turkiye/#comments Mon, 17 Feb 2020 23:27:39 +0000 https://www.rottweilerturkiye.net/?p=2805

 

Lodos Haus Of Rottweiler Türkiye İle Olivia Ritter Von Camelot eşleşme bilgileri

Lodos’un Dedesi Lex vom Hause Edelstein ADRK Dünya Şampiyonudur.

Lodosda Dedesi gibi bir Yıldızdır.

Anne Köpeğimiz Olivia Ritter Von Camelot genel bilgisi

Olivianın Babası TK’s Ivan the Great Balkan Şampiyonudur.

Dedesi  Vikko della Val di Noto  ADRK Dünya Şampiyonudur.

 

 

]]>
https://www.rottweilerturkiye.net/2-dunya-sampiyonu-torununu-esledik-rottweiler-turkiye/feed/ 1
Köpeklerin Yememesi Gereken Besinler https://www.rottweilerturkiye.net/kopeklerin-yememesi-gereken-besinler/ https://www.rottweilerturkiye.net/kopeklerin-yememesi-gereken-besinler/#comments Wed, 12 Feb 2020 16:48:00 +0000 https://www.rottweilerturkiye.net/?p=2797 Köpeklerin Yememesi Gereken Besinler

 

Her tür köpek için farklı yemesi gereken ve yememesi gereken besinler mevcuttur. Bazı besinler köpek türüne göre ölüme kadar giden sonuçlara varabilir. Bunları belirlemek için Rottweiler Türkiye çiftliğinden destek alabilirsiniz. Normal yetişkin köpeklerin yememesi gereken besinler ise;

 

 1. Hayvan kemikleri tavuk, balık kılçığı ve kuzu gibi hayvan yediği zaman sindirim sisteminde tıkanma ve yırtılmaya sebep olabilir. Bu durum köpeğiniz ölümüne kadar sebep olabilir.

 

 1. Çikolata gibi şekerli besinler vermek köpeğinizin Kalp damar ve sinir sistemini etkiliyor. Şeker hastalığına da neden oluyor. Genellikle çikolatayı ödül olarak veriyoruz yanlıştır. Rottweiler Türkiye olarak köpeklerinize sevginiz ile ödüllendirmenizi tavsiye ederiz.

 

 1. Yemek artıkları verilebilir ama günlük gereken beslenmeyi %10 geçmeyecek şeklinde verilmelidir. Etlerin yağları muhakkak ayrılması ve kemikler kesinlikle verilmemelidir.

 

 1. Alkollü içecek ve gazlı içecekler verilmemeli koma, zehirlenme ve ölüme yol açabilir.

 

 1. Çiğ Yumurta ve Çiğ Balık verilmemeli deri hastalıklarına ve ölüme sebebiyet verir. Çiğ balık ara sıra verilebilir ama sürekli verilmemelidir.

 

 1. Çiğ yada pişmiş olarak soğan ve sarımsak verilmemeli. Çünkü anemi yani kansızlığa neden olur.

 

 1. Kedi ve Bebek maması verilmemeli. Çünkü her hayvan türünün farklı beslenme ve gerekli olan protein ve yağ özellikleri farklı olmasından ihtiyacında fazla protein ve yağ alır.

 

 1. Hayvansal yağlar tavuğun derisi, dana sakatatı, kuzu sakatatı gibi hayvansal yağ verirsek köpeklerimize pankreası bozmuş oluyoruz.

 

 1. Avokado gibi turunçgiller içerdiği toksik persin maddesinden dolayı bir lokma alması dahi köpeklerde ishal kusma gibi etkilerde bulunabilir.

 

 1. Kafein ve çay uyarıcı madde içerir ve köpeğinizin kalbine ve sinir sistemine zarar verir.

 

 1. Üzüm vermeniz durumunda köpeğinizde böbrek yetmezliğine neden oluyor.

 

Yukarıda belirtiğimiz besinler köpekler için zararlıdır. Türlerine göre farklılıklar gösterir. Bunları detaylı öğrenmeniz için Rottweiler Türkiye çiftliğini uğramanızı veya iletişim kurmanızı öneririm. Belli bir hastalıktan dolayı yukarıdaki yiyecek verilme durumu olabilir bunu veteriner hekimine danışmanız gerekiyor. Gereğinden fazla verilen her şey zararlıdır.

]]>
https://www.rottweilerturkiye.net/kopeklerin-yememesi-gereken-besinler/feed/ 1
Rottweiler Türkiye anlatımı ile Beagle ırkı https://www.rottweilerturkiye.net/rottweiler-turkiye-anlatimi-ile-beagle-irki/ https://www.rottweilerturkiye.net/rottweiler-turkiye-anlatimi-ile-beagle-irki/#respond Sat, 01 Feb 2020 10:54:27 +0000 https://www.rottweilerturkiye.net/?p=2786 Beagle

 

Evinizde yetiştirmek isteyeceğiniz cinsten bir köpektir. Ev ortamı için adapte etmek isterseniz Rottweiler Türkiye çiftliğinde destek ve eğitim alabilirsiniz. Beagle Türkçe olarak küçük anlamına gelmektedir. Çocuklarla çok iyi geçinebilen türden köpektir. Diğer köpek türleriyle de iyi geçinir yalnız kedi ile geçinemez olduğunuz ortama kesinlikle kedi alamazsınız. Asla saldırgan değildir. Soğuktan hiç hoşlanmaz. İngiltere ve Birleşik Krallık menşeli bir cinstir.

 

Beagle Teknik Özellikleri

 

Ortalama olarak 12 ile 15 yıl arasında yaşamaktadır.

 

Erkeklerde boyları 36 ile 41 cm aralığındadır.

 

Dişilerde boyları 33 ile 38 cm aralığındadır.

 

Erkeklerde kiloları 10 ile 11 kg arasında değişmektedir.

 

Dişilerde kiloları 9 ile 10 kg arasında değişmektedir.

 

Beagle cinsi köpeklerde limon ve beyaz, kahverengi ve beyaz, turuncu ve beyaz, kırmızı ve beyaz renkleri mevcuttur.

 

 

Rottweiler Türkiye çiftliğinde eğitimlerini aldığında mükemmel bir narkotik arama köpeği ve sizin için bir aile dostu olabilir. Maalesef, ufak olduğu için, genellikle tıbbi deneylerde de kullanılıyorlar. Çok aktif olan bu tür evde de yaşayabilir. Ancak aktivite için de hareket edebileceği bir ortama ihtiyacı vardır. Enerjik dolu bir köpek olduğu için mutlaka oynayabileceği bir alan bulunmalı ve düzenli olarak günlük yürüyüşler yaptırılmalıdır. Ancak tasmasız dolaştırılması çok tavsiye edilmez çünkü başka köpeklerin peşinden gidebiliyor.

 

Beagle Bakımı

 

Geniş bir bahçede çok rahat olarak beslenebiliyor. Yeterli egzersiz ve aktivite yaptırılması durumunda evde de besleyebiliyorsunuz. Günlük aktivite için Rottweiler Türkiye çiftliklerini de kullanabilirsiniz. Beagle köpeklerinin boyutlarının küçük olması ve atletik bir yapıya sahip oldukları için, sık sık evden kaçmalarına olanak buluyor. Dünyada en çok evden kaçan köpeklerin Beagle tür olduğu bilinmektedir.

 

Beagle cins köpeklerin yumuşak ve kısa tüyler vardır.

Dizleri ve öne çıkan bacakları vardır.

İki yana sarkmış olan uzun kulaklar vardır.

Tüylerinde kendilerine has olan üç rengin karışımı mevcuttur.

Bu renkler siyah, beyaz ve kahverenginin değişik kombinasyonlarından oluşmaktadır.

 

Sizlere tavsiyemiz bu tür köpekleri evde besleyecek iseniz günlük olarak egzersizlerini yaptırmanız. Düzenli egzersizleri yaptırmaz iseniz evde bakmanızı tavsiye etmiyoruz.

 

]]>
https://www.rottweilerturkiye.net/rottweiler-turkiye-anlatimi-ile-beagle-irki/feed/ 0
Rottweiler Türkiye anlatımı ile Köpeklerde Kanlı İshal https://www.rottweilerturkiye.net/rottweiler-turkiye-anlatimi-ile-kopeklerde-kanli-ishal/ https://www.rottweilerturkiye.net/rottweiler-turkiye-anlatimi-ile-kopeklerde-kanli-ishal/#respond Fri, 31 Jan 2020 17:56:45 +0000 https://www.rottweilerturkiye.net/?p=2784 Köpeklerde Kanlı İshal

 

Virüs yoluyla bulaşan kanlı ishal hastalığı %100 etkili bir tedavisi olmadığı için köpeklerde görülen ölümcül bir hastalıktır. Yüksek bir ölüm oranına sahip olan bulaşıcı bir hastalıktır. Çeşitli belirtileri vardır ve bu sonuçlardan kaçınabilmek için hastalığı erkenden teşhis etmeniz gerekir. Bu hastalık Rottweiler Türkiye çiftliğinde köpeğiniz için diğer hastalıklar hakkında bilgi alabilrisiniz.

 

Kanlı İshal Belirtileri Nelerdir ?

 

Bu  başka hastalıklarla aynı belirtileri gösterdiği için karıştırıla biliniyor. Bu hastalığın ilk aşamasında kanlı ishali tespit etmek zor oluyor. Bu belirtiler Ateş, Kusma, İştahsızlık, Dışkıdan kan gelmesi, halsizlik gibi belirtileri vardır. Bu belirtiler benzer hastalık olan mide ve bağırsak iltihabı ile karıştırılmaktadır.

 

Köpeğinizin hangi hastalığa yakalandığını öğrenme için alyuvar seviyelerini ölçen bir kan testi yaptırılması gerekir. Yukarıda da belirttiğimiz şeklinde, bu hastalık hayvanınızın bağışıklık sistemine çok ciddi zararlar verebilir.

 

Köpeğinizde kanlı ishal belirtileri tespit ettiğiniz takdirde, onu hemen bir veteriner kliniğe götürmelisiniz. Rottweiler Türkiye çiftliğinde bulunan bir veteriner uzmanı ile kesin tanı alabilirsiniz. Bu hastalık Corona virüs olarak bilinmektedir.

 

Corona Virüs ( Kanlı İshal ) Tedavi Yöntemleri

 

Tedavisi kesinlikle bir veteriner tarafında yapılmalıdır. Tedavi yöntemleri ise;

 

Köpeğin çok fazla sıvı kaybetmesi ile , mücadele etmek için vücuttan sıvı alımı yapılmalıdır.

 

Beslenme bozukluğu ve yeme bozuklukları önlemek için iştah arttırıcılar kullanmalıdır.

 

Virüsün çoğalmasını azaltmak için antiviral ilaç kullanılmalıdır.

 

İkinci bir bakteriyel enfeksiyonun gelişmesini önlemek ve kontrol altına almak için antibiyotik kullanılmalıdır.

 

Sindirim sisteminin fonksiyonlarını iyileştirmek, kusma, mide mukozasını ve ishali önlemek için ilaç kullanımına başlanmalıdır.

 

Rottweiler Türkiye ile sorumluluk sahibi olmak köpeklerde olan Corona virüsü engellemek için en iyi yoludur. Köpeğinizin herhangi bir enfeksiyon kapmasını önlemek için, yavru olduğu dönemden itibaren aşı takvimini düzenli uymak gerekiyor.

 

Bütün köpeklerin sağlıklı bir şekilde gelişimlerini sağlamaları için düzenli bir beslenme biçimi ve fiziksel aktivite yapmak çok önemlidir. Evcil hayvanlar ile ilgili olarak hijyen alışkanlıklarını doğru bir şekilde takip etmek de önemlidir.

Yetişkin köpeklerde Corona virüs ölümcül bir hastalık olmasa da hayvanların günlük hayatı için çok ciddi rahatsızlığa neden olabilir. 

]]>
https://www.rottweilerturkiye.net/rottweiler-turkiye-anlatimi-ile-kopeklerde-kanli-ishal/feed/ 0
Rottweiler Türkiye anlatımı ile Yavru Köpeklerin Beslenmesi Nasıl Olmalı https://www.rottweilerturkiye.net/rottweiler-turkiye-anlatimi-ile-yavru-kopeklerin-beslenmesi-nasil-olmali/ https://www.rottweilerturkiye.net/rottweiler-turkiye-anlatimi-ile-yavru-kopeklerin-beslenmesi-nasil-olmali/#respond Fri, 31 Jan 2020 17:49:10 +0000 https://www.rottweilerturkiye.net/?p=2781 Yavru Köpeklerin Beslenmesi Nasıl Olmalı

Köpeklerimizin çok gelişmiş sindirim sistemi yapısına sahiptir. Ancak ilk doğduğunda bu sistemin tam olarak oturması için düzenli beslenmesine dikkat etmeniz gerekmektedir.
Her köpeğin kendine özgü beslenme şekilleri vardır. Köpeğinizin beslenme şeklinde Rottweiler Türkiye çiftliğinde köpeğinizin beslenme şeklini öğrenebilirsiniz. Doğum sırasında ölen anne köpeklerinde beslenme ise biberon ile Anne sütü değerinde devam sütleri ile beslenmektedir.
İlk 6 Hafta
Yeni doğan yavru köpekler için bu süreç çok önemlidir. Anne sütü ile beslenmelidir. Eğer anne sütü yetmiyorsa ılık süt ile biberonla takviye yapabilirsiniz. İlk 6 hafta sonunda yavru köpeklerinizde Rottweiler Türkiye çiftliğin den yardım alarak köpeğinizin sütten kesilmeye hazırlanmalıdır. Anne sütü köpeklerde birden kesilmemelidir.
2 – 3 Ay
Sütün verilmesi durduktan sonra ise yavaş yavaş kuru mama vermeye başlayabilirsiniz. Normalde sütün köpeklere zarar vermesi ve ishal yapmasıdır. Bu durum sindirim sistemini bozmaktadır. Bu denemde köpeklerinizi aşı takvimi başlamaktadır ve düzenli olarak 21 gün aralıklarla devam edilmelidir.

4 – 6 Ay

Yavru köpeklerde başlangıç beslenmesi için son dönemdir. Bu dönemden sonra köpeğiniz artık yetişkin olacaktır. 4 ay sonunda sütten tamamen bırakmış olmalıdır. Yavru köpek mamasına başlanmalıdır.

9 Ay

Köpeğiniz 9 aya geldiği zaman yetişkin olarak sayılmaktadır. Bu aşamadan sonra yetişkin beslenme kuralları geçerli olacaktır. Buda günde 1 öğün şeklinde yemek verilmesi gerekmektedir.

Beslenme Alışkanlıkları

Köpeklerinde insanlar gibi farklı beslenme alışkanlıkları bu alışkanlıkları Rottweiler Türkiye çiftliğinde nasıl olduğunu ve bu yazımızda öğrenebilirsiniz.

Yavru köpeklerde günde en az 2 -3 kez beslenmeleri gerekmektedir.
Yavru köpekler 6. haftanın ardından günde 4 öğün yemek yemeleri gerekmektedir.
3. aydan 6. aya kadar olan bölümde ise günde 3 öğün şeklinde devam ekmektedir.
Son dönemde 6 ile 12 ay arasında 2 öğün ve 1 yaşını girdikten sonra ise sadece 1 öğün olarak yemek verilmelidir.
Yukarıda belirtmiş olduğum yavru köpek dönemlerinde kesinlikle hayvan kemikleri, çikolata tarzı tatlı ürünler, kedi maması , bebek maması, çiğ ürünler kesinlikle verilmemelidir. Bu belirtmiş olduğum yemekler yetişkinlik dönemlerinde verilmemesi gerekmektedir.

 

Yavru Köpeklerin Beslenmesi Nasıl Olmalı

Köpeklerimizin çok gelişmiş sindirim sistemi yapısına sahiptir. Ancak ilk doğduğunda bu sistemin tam olarak oturması için düzenli beslenmesine dikkat etmeniz gerekmektedir.
Her köpeğin kendine özgü beslenme şekilleri vardır. Köpeğinizin beslenme şeklinde Rottweiler Türkiye çiftliğinde köpeğinizin beslenme şeklini öğrenebilirsiniz. Doğum sırasında ölen anne köpeklerinde beslenme ise biberon ile Anne sütü değerinde devam sütleri ile beslenmektedir.
İlk 6 Hafta
Yeni doğan yavru köpekler için bu süreç çok önemlidir. Anne sütü ile beslenmelidir. Eğer anne sütü yetmiyorsa ılık süt ile biberonla takviye yapabilirsiniz. İlk 6 hafta sonunda yavru köpeklerinizde Rottweiler Türkiye çiftliğin den yardım alarak köpeğinizin sütten kesilmeye hazırlanmalıdır. Anne sütü köpeklerde birden kesilmemelidir.
2 – 3 Ay
Sütün verilmesi durduktan sonra ise yavaş yavaş kuru mama vermeye başlayabilirsiniz. Normalde sütün köpeklere zarar vermesi ve ishal yapmasıdır. Bu durum sindirim sistemini bozmaktadır. Bu denemde köpeklerinizi aşı takvimi başlamaktadır ve düzenli olarak 21 gün aralıklarla devam edilmelidir.

4 – 6 Ay

Yavru köpeklerde başlangıç beslenmesi için son dönemdir. Bu dönemden sonra köpeğiniz artık yetişkin olacaktır. 4 ay sonunda sütten tamamen bırakmış olmalıdır. Yavru köpek mamasına başlanmalıdır.

9 Ay

Köpeğiniz 9 aya geldiği zaman yetişkin olarak sayılmaktadır. Bu aşamadan sonra yetişkin beslenme kuralları geçerli olacaktır. Buda günde 1 öğün şeklinde yemek verilmesi gerekmektedir.

Beslenme Alışkanlıkları

Köpeklerinde insanlar gibi farklı beslenme alışkanlıkları bu alışkanlıkları Rottweiler Türkiye çiftliğinde nasıl olduğunu ve bu yazımızda öğrenebilirsiniz.

Yavru köpeklerde günde en az 2 -3 kez beslenmeleri gerekmektedir.
Yavru köpekler 6. haftanın ardından günde 4 öğün yemek yemeleri gerekmektedir.
3. aydan 6. aya kadar olan bölümde ise günde 3 öğün şeklinde devam ekmektedir.
Son dönemde 6 ile 12 ay arasında 2 öğün ve 1 yaşını girdikten sonra ise sadece 1 öğün olarak yemek verilmelidir.
Yukarıda belirtmiş olduğum yavru köpek dönemlerinde kesinlikle hayvan kemikleri, çikolata tarzı tatlı ürünler, kedi maması , bebek maması, çiğ ürünler kesinlikle verilmemelidir. Bu belirtmiş olduğum yemekler yetişkinlik dönemlerinde verilmemesi gerekmektedir.

 

]]>
https://www.rottweilerturkiye.net/rottweiler-turkiye-anlatimi-ile-yavru-kopeklerin-beslenmesi-nasil-olmali/feed/ 0
Soy kütüğü belgesi ne demektir? https://www.rottweilerturkiye.net/soy-kutugu-belgesi-ne-demektir/ https://www.rottweilerturkiye.net/soy-kutugu-belgesi-ne-demektir/#respond Thu, 30 Jan 2020 23:54:58 +0000 https://www.rottweilerturkiye.net/?p=2777

SOY KÜTÜĞÜ BELGESİ NE DEMEKTİR?

Şecere, soy ağacı ( Pedigre) demektir. Şecereli köpek ise annesi babası ve daha ileri geçmişi bilinen ve FCI ve Köpek Irkları Federasyonu KIF’a “kaydedilmiş” olan köpek demektir.
İyi niyetle bilgi eksikliğinden veya kötü niyetle etrafta sürekli “Şecereli Bebek” ilanları görmekteyiz. Bu ilanlar da bazen köpeği tanıtırken “A Kalite” “Kimlikli” yavrular ya da “Belgeli” kelimeleri de geçmektedir. Kimlik ile Şecereyi karıştırmayınız.

Bir bebeğin Şecereli olması ne demektir, Ne gibi yol izlenmelidir,
bu yazıda bunu açıklayacağız.
Ülkemizde doğan bir bebeğin şecereli olması için; anne babasının federasyona (Kif.org.tr’ye) kayıtlı olması gerekmektedir.

Ancak sadece anne babanın kaydı YETERLİ DEĞİLDİR. Anne ve babanın, IRK DEĞERLENDİRMESİNDEN (bir yarışmada veya yarışma dışı), FCI hakemleri tarafından İYİ veya daha üzeri (ÇOK İYİ, MÜKEMMEL) not alması gerekmektedir.
Değerlendirilmemiş köpeklerin yavruları, ataları federasyona kayıtlı olsa dahi, şecereli olmayacaktır.

Değerlendirmeleri yapılmış federasyona kayıtlı, aldığı not ile üretim izni almaya hak kazanmış 2 köpeğin çiftleşmesi, bebeklerin doğumu ve kontrolü, yine kayıt altına alınmak zorundadır. Bunun için çiftleşme esnasında “çiftleşme anlaşması” düzenlenmelidir. Köpeğin ırkının derneğine eğer yok ise Federasyon ofise bu anlaşma gönderilmeli ve her iki köpeğin eşleşme için uygun olup olmadıkları, yakın akrabalıkları kontrol edilmeli, eğer “eşleşme uygundur” yazısı alınırsa eşleşme yapılmalıdır.

Daha sonra KIF Kayıt Yetkilileri tarafından bebekler anne altında görülerek, kayıt altına alınmalıdır. Federasyon kayıt Yetkilisi ilk 7. Günde Annenin bulunduğu yere gelir. Kaç dişi, kaç erkek bebeğin olduğunu, bebeklerin sağlık durumlarını kontrol eder ve kayıt altına alır. Bebekler 55. Güne geldiğinde KIF kayıt Yetkilisi yine bebekleri kontrol eder. Sağlıklı yavruları tanımlayarak, kayıt altına alır. Bu esnada da bebeklere mikrochip takılır. Mikrochip, Federasyon tarafından o bebek için özel olarak gönderilmiş, üzerinde barkod numarası olan bir chiptir. Sağlık Yetkilisi tarafından hijyenik şartlarda bu mikrochip yavrunun deri altına yerleştirilir. Mikrochip okuyucu ile doğru yerde mi, yerleşmiş mi, numarası doğru mu kontrol edilir. Bu numara sadece bu köpeğe aittir. Aynı numara şecere ve aşı karnesi üzerinde de bulunur ve değiştirilemez. Köpek yarışmaya gireceğinde, köpek kaybolup bulunduğunda hep bu mikrochip numarası ile kontrol edilir.
Dolayısıyla yukarıda detaylarını açıkladığımız, aşağıda sırasıyla belirtilen aşamalar yapılmadığı sürece, bebekleriniz şeceresiz olacaktır.

Tanımadığınız kişilerden yavru alırken; size şecereli deniyor ise, lütfen federasyon kayıt numarasını, şecere belgesini ve anne ile babanın değerlendirme formlarını görmek istediğinizi söyleyiniz.

Türkiye’de Doğan Bebeklerin Secereli Olması İçin;
a) Anne ve baba federasyona kayıtlı olmalıdır.
b) Anne ve baba her ikisi de ırk değerlendirmesinden en azından “iyi” not almış olmalıdır.
c) Bebeklere microchip takılmış olmalıdır.

Şecere neden önemlidir?

Aynen insanlarda olduğu gibi köpeklerde de akraba çiftleşmeleri, – özellikle yakın akraba çiftleşmeleri- çok ciddi bedensel ve mental sorunlara yol açabilmektedir. Bu sebeple ki; şecere sadece ırkı güzelleştirmek ve saf tutmak adına değil, sağlıklı bebeklerin dünyaya gelmesine vesile olduğu için de son derece önemlidir.

Unutmayalım ki tüm bebekler güzeldir, tüm köpekler candır. Bu yazı sadece, “şecere” ile ilgili kafalardaki soru işaretlerini gidermek amacı ile yazılmıştır. Size A Kalite yavrularımız var diyen birine, Peki, A Şecere belgesi de var mı diye sormalısınız. Örneği ekte bulunan üzerinde mikrochip numarası bulunan, Köpek Irkları Federasyonu tarafından basılmış ve soğuk damga ile mühürlenmiş evrağını görmelisiniz. Aklınızda netleşmedi ve karşınızdakilere inanmadı iseniz Köpek Irkları Federasyonunu telefon ile arayarak söz konusu belgenin doğruluğunu, mikrochip numarasını kontrol ettirmelisiniz.

Şecereli yavru, aynı zamanda ataları doğru olarak, aynı ırklardan eşleşmiş yavrulardır. Örneğin bir Golden Retriever almak istediğinizde, atalarının hepsi Golden Retriever mi, yoksa atalarının bazıları başka ırklarla çiftleşmiş mi sorusuna yanıtı sadece Şecere Belgesi verir. Şecere Belgesi olmayan bir Golden Retriever yavrunun atalarında bir başka bambaşka özelliklerde köpek kanı olup olmadığını bilemezsiniz ve muhtemelen de vardır. Bu nedenle bu tür yanlış ırk eşleştirmelerini önlemek, Köpeklerin ehliyetsiz kişiler tarafından üretilmesine engel olmak, sağlıksız şartlarda büyümelerini önlemek için FCI tarafından üretim izni verilmiş kişilerce üretimi yapılmış, Federasyon kontrolünde üretim yapan, doğru eşleşmeler yapan kişiler tercih edildiğinde; hatalı, kontrolsüz, sağlıksız üretilmiş yavruların üretilmesine de engel olunacaktır.

Kabul edilmiş her ırkın gelişimi, gelecek nesillere doğru kan ile aktarılması hepimizin sorumluluğundadır.
​Rottweiler Türkiye ekibi bu sorumluluğun farkındadır.

]]>
https://www.rottweilerturkiye.net/soy-kutugu-belgesi-ne-demektir/feed/ 0